استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی

1-15پراکندگی جغرافیایی گیاه عناب در جهان :
نقشه 1-1 پراکندگی جغرافیایی گیاه عناب در جهان
عناب دارای مقاومت بالا به شوری و خشکی است و دماهای بسیار پایین (تا 20- ) را تحمل می کند. این گیاه مقاوم به کم آبی بوده و در برخی از مناطق به صورت دیم می روید. در بهار دیرتر از سایر درختان رشد رویشی خود را شروع کرده و در پائیز نیز قبل از همه درختان خزان می کند، لذا از سرمای دیررس بهاره و زودرس پائیزه در امان می باشد. درخت عناب از نظر نیاز به نور، از درختان بسیار نورپسند به شمار می آید و بنابراین تراکم آن را به گونه ای درنظر می گیرند که درخت بیشترین مقدار نور را جذب کند. مناسب ترین خاک برای پرورش عناب، خاک های شنی لومی و عمیق است. (زارع زاده ،1383).
عناب گیاهی است که در مناطق گرمسیری در نزدیکی خط استوا و در جنوب اروپا در اسیا شامل هند ،ایران ،پاکستان و…. که از چند هزار سال قبل در این کشورها کشت میشده وبعد به کشورهای اطراف مدیترانه از جمله سوریه ،ایتالیا ، فرانسه ، اسپانیا سپس به کشورهای شمال آفریقا منتقل شده ( مختار و همکاران،2004)در سال 1873 میلادی از جنوب فرانسه به امریکا منتقل شده وامروزه در ایالات مختلف امریکااغلب به صورت زینتی کشت می شود. دو گونه Zizyphus jujube و Ziziphus Mauritani درچندین کشور کشت می شود.عناب از گیاهان بومی فلات ایران است و به طور عمده در استان های خراسان ،گلستان ، مازندران ، فارس ،اصفهان ، یزد ، همدان ، قزوین و قم وجود دارد. در سال 1374 مقدار 140 تن از میوه عناب به خارج از کشور صادر شده است. درخت عناب به حالت نیمه خودرو وپرورش یافته در نواحی شمالی ایران شامل نواحی : گرگان ، گیلان ، کاشمر ،زیرک آباد ، بلوچستان ، بندرعباس و کرمان در ارتفاعات 2000 متری ، شیراز واطراف آن می روید. ودر سایر نقاط جهان در نواحی بومی کناره های اقیانوس ارام ، آمریکای جنوبی ،نواحی مدیترانه ودر افریقا به عمل می آید.در برخی مناطق ترکیه ، به دلیل گرده افشانی نادرست ، گونه های ژنتیکی این گونه ها وجود دارد .با این وجود ، کشت عناب در هیچ جای ترکیه رسما به ثبت نرسیده است. در مطالعه وپژوهش قبلی 7 ژنوتیپ از منطقه دنیزلی در ترکیه که دارای میوه ها و محصولات خوبی هستند به خاطر شرایط مطلوبشان انتخاب شدند.(اسویت و همکاران،2008 )با توجه به کشت گسترده عناب رویشگاه اصلی این درخت به درستی مشخص نیست اما تصور می شود خاستگاه طبیعی آن در آسیای جنوبی مابین لبنان ،شمال هندوستان ، شبه جزیره کره و جنوب و مرکز چین بوده باشد. (امیدبیگی و دقیقی 1379).
1-15-1مشخصات مناطق پراکنش عناب در ایران :
1-استان اصفهان : دراکثر نواحی این استان درخت عناب کم و بیش مشاهده شده، عمده ترین آن در کوهپایه ها بین نایین و اصفهان به صورت باغهای میوه همراه با درخت عناب به تعداد زیاد یا در حاشیه اراضی زراعی وجود دارد، این باغها از نظر میوه دهی وتولید نهال ، محل درآمد باغداران می باشد. در روستای پوده از توابع شهررضا درقسمت غربی استان اصفهان ، هم مقدار زیادی درخت عناب وجود دارد که از آنها مقدار زیادی میوه برداشت می شود. در روستای کچو مثقال از توابع اردستان در قسمت های شرقی استان نیز تعداد زیادی درخت عناب در حاشیه باغها ، زمینهای زراعی و کنار جاده و حیاط منازل مشاهده می گردد ضمن اینکه تک درختان عناب در شهرها و روستاهای اصفهان از جمله شهررضا ، کاشان ، نیاسر ، اردستان ، نطنز و نایین در حیاط منازل و باغها وجود دارد.
2- استان خراسان : بیشترین سطح زیر کشت عناب ایران در شهرستان بیرجند می باشد. اکثر باغهای عناب در حومه این شهر واقع شده است که از طرف شرق تا مرز افغانستان نیز ادامه دارد. در این منطقه باغهای یک دست عناب مشاهده می گردد که در آمد غالب روستاییان به عناب بستگی دارد. نمونه هایی از درخت عناب در ناطق استان خراسان از جمله مشهد مقدس ، قائن ، بجنورد مشاهده شده است همچنین در این استان روستای عنابستان در بخش خوشاب از توابع شهرستان سبزوار با ارتفاع 1400 متر از سطح دریا با آب و هوای معتدل و خشک قرار دارد.
جدول 1-1 آمار سطح زیر کشت عناب در استان خراسان جنوبی
عملکرد در هکتار (کیلوگرم)
میزان کل تولید(تن)
جمع کل
بارورهکتار
غیر بارورهکتار
نام شهر
3336
974
384
292
92
بیرجند
1267
166

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~