انتخابات ریاست جمهوری

دانلود پایان نامه

15-تالش و آذری ایبمون (Talesh azari I bemun)
این جمعیت در 2012 توسط مهدی بگ صفراف تشکیل شد در انتخابات ریاست جمهوری 2013 آن ها درون شورای ملی (اپوزوسیون حزب حاکم ) بودند
.
16-تالشی سپی ریشون شورا
این شورا اینترنتی و گروهی از چهره های سرشناس تالش در آن حضور دارند آنها عموما پس از مشورت بیانیه هایی مشترک در مورد زبان، مدنیت و شرایط تالش منتشر می کنند .علی مردان شکورزاده ، رافیق جلیل اف، زابیل مدوژ،علی اکرم همت اف و تعدادی دیگر از اعضای آن بوده اند.
عکس4-2- آرم تالشی سپی ریشون شورا
منبع: سایت روس تالیش نارود
4-3-گروه های هنری و فعالیت های هنری در تالش شمالی
اوزیر حاجی بیگ اف و مسلم مقامایف از موسیقی دانان شهیر آذربایجان در آن دوره موسیقی بسیاری ضبط کردند.در دوره ی امپراطوری تزاری مکتب تاتاری ،روسی در لنکران برپا بود(در آن وقت روس ها ترک ها را تاتار می خواندند.)مسلم مقامایف در این مکتب درس می داد به مدت 6 سال ، شیر علی آخوندف نیز در این مکتب درس خوانده و شاگرد او نیز بوده است. در این دوره 6 ساله مسلم مقامایف ترانه های بسیاری را ثبت کرد که بعدها بسیاری از این ترانه های تالشی به ترکی برگردانده شده و خوانده شد. نمونه های اصلی در آرشیو های باکو موجود است اما از بیرون دادن آن ها امتناع می کنند.مسلم مقامایف یک گروه کر تالشی نیز درست کرد(تالشه کینون کر ،گروه کر دختران تالش) آن ها به تفلیس نیز رفتند.احتمالا صفحات موسیقی نیز پر کرده اند.گروه موسیقی و رقص هالای 1957 در ده مدو(محمود آوار) به عنوان خالق فولکلور گروپ(گروه فولکلور خلق) تشکیل گشت که هنو هم به سرپرستی ناتوان علی اف وجود دارد. تلوزیون آذربایجان در مورد آن ها یک گزارش ساخته و پخش کرده است.گروه های موسیقی هوون در سپاردی منسجم ترین گروه موسیقی بومی تالش شمالی متشکل از پنج خواهر پیر است که با هم می خوانند.
در منابع از گروه رقص مانند هونی (چشمه)یاد شده که نشانی از آن نداریم و گروه موسیقی دیگری به نام اوَه سور(بهار) که در ده کاکالوس آستارا فعالیت هایی داشته است. اگر چه تالش ها رسانه تصویری ای برای ارائه هنر تالشی ندارند ولی استعداد و ذوق ویژه این منطقه موسیقی خیز موجب شده تالش ها در موسیقی تالشی و آذری در آذربایجان از پیشگامان باشند. جانعلی اکبراف خواننده معروف مقام های کلاسیک آذربایجان که از تالشان آستارا است.
بالاوغلان اشرف اف خواننده شهیر موسیقی پاپ آذربایجان که از تالشان ماسالی است وی ترانه های تالشی نیز خوانده است.اسراییل ممداف خواننده ی پاپ تالشی که از میان جنبش فرهنگی تالش شمالی با اثر باهاند تولشه بلبل سر براورد و اکنون در سراسر آذربایجان محبوبیت دارد.آلیحان صمداف از بزرگترین نوازندگان بالابان که در آذربایجان و ترکیه شهرت دارد و ساکن استانبول است. در هنرهای دیگر نظیر تئاتر و فیلم تالش ها به دلیل محروم بودن از امکانات مجال کمتری برای حضور داشته اند.در زمان زولفقار احمد زاده درسال های دهه 20 میلادی در اخبار روزنامه ها هست که تئاتر به زبان بومی یا ناحیه ای(مقصود تالشی) در لنکران برگزار شده است .یکی از بازیگران زن تالشی که در شوروی بسیار معروف بوده است کلانترلی است که در آرشیو مسلم مقامایف ترانه تالشی با صدای او موجود است. هم اکنون مشخصا در خانواده ی خانعلی تالش و اهالی فرهنگ در ماسالون و لنکران تلاش هایی برای ساخت فیلم به زبان تالشی وجود دارد و تا کنون چند فیلم آماتوری مانند :
دیل اسوت(دلسوز) چند قسمت از بوات بسر دمه تولش(با ما بگو و بخند تالش). پروستات روین بله، کله پاچه، نوشته علی ناصر، ساخته میرفیاض لیک مکانی
4-4- مطبوعات در تالش شمالی:
1-سئه تولش(تالش سرخ)
در 21 یانوار1931 روزنامه قزل تالش به سردبیری بیوک آقا میرصالایف منتشر می شود.با تیراژ1500 عدد .63 شماره با این نام منتشر شد و در 5 دسامبر1931 نامش به سئه تولش(تالش سرخ) که تالشی بود تغییر یافت. آنها با این استدلال که روزنامه مان به کارگران تالش خدمت می کند پس شایسته است نامش تالشی باشد اسم روزنامه را عوض کردند.این روزنامه به تالشی و ترکی نوشته می شد.
سردبیران این روزنامه به ترتیب: بیوک آقا میر صالایف(متولد:1893)،علی شمشی زاده متولد(1988)،رزاق کاظم اف( متولد 1910 )، امیر علی میرزایف1910، بایرام سلیمانف بودند. این روزنامه نیز مانند دیگر روزنامه های آن دوران از روزنامه های حزب کمونیست بود و با حمایت دولت چاپ می شد.
این روزنامه 5 روز یکبار منتشر می شد. آخرین شماره 1939 18 فورال شماره 518 . بعد نام آن به سوسیالیست سوپتروپیگی تغییر یافت در سال 1957 اسم آن را به لنینچی تغییر دادند و سپس در 1990 به لنکران تغییر نام یافت و اکنون نیز با نام لنکران منتشر می شود. در 1938 کم کم مقالات به زبان تالشی در این نشریه کم می شود و عاقبت ازشماره 22 سنتبر1938 به بعد دیگر زبان تالشی به کلی گم می شود و همه مقالات به ترکی چاپ می شود. 1992 شفاعت بخشی اف در گنجه یک روزنامه به نام سئه تولش منتشر کرد.
2-تولشی صدو(صدای تالش)
در 20 فوریه 1992 شماره نخست آن منتشر شد .سردبیر آن پرفسور سیف الله اسدلله یف بود.از2001 سردبیر آن پرفسور نوروزعلی محمداف می شود در 2010 پس از دستگیری و کشته شدن پرفسور نوروزعلی محمداف توسط رژیم باکو دکتر هلال محمداف سردبیر آن بود و پس از دستگیری دکتر هلال محمد اف این روزنامه تا امروز منتشر نگشته است.در سال1995 مدت کوتاهی پرفسور فخرالدین عباس زاده سردبیر آن بود.
3-تولشون صدو
رافیق جلیل اف در 26 ژوئن 2011 شماره اول آن را منتشر کرد که تا امروز ادامه دارد. این روزنامه را می توان ادامه طبیعی صدای تالش دانست رافیق جلیل اف که در شماره های آخر صدای تالش با هلال محمد اف همکاری داشت پس از دستگیر هلال محمداف و وجود موانع قانونی برای انتشار صدای تالش ،اقدام به انتشار تولشون صدو یا صدای تالشان نمود.
4-تولشکی وستنیک
15 شماره از این روزنامه در مسکو منتشر شد که شماره ی آخر آن در 6 ژوئن شماره 2004 منتشر شد ، سردبیر این روزنامه یلنا علی اکبراوا بود.
5-تولش

مطلب مشابه :  میزان آشنایی