تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی

138
70
44
تراز تجاری
96-
30-
45
47
جدول 2
(دفتر بازرگانی کشورهای عربی- آفریقایی، 1393)
در مورد تعداد و تاریخ آخرین اجلاس ایران و عربستان باید گفت؛ هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در اردیبهشت ماه 1384 در ریاض برگزار گردید(دفتر بازرگانی کشورهای عربی- آفریقایی، 1393).
نمودار صادرات و واردات ایران و عربستان سعودی
شکل 1
(هفته نامه تجارت فردا، 1393)
5-2-2- روابط اقتصادی ایران و قطر
تولید ناخالص داخلی قطر در سال 2010 میلادی معادل 150.6 میلیارد دلار و این شاخص برای ایران 863.5 میلیارد دلار بوده است. هم اکنون درآمد سرانه در قطر 179 هزار دلار و در ایران 11 هزار و 200 دلار است.
کشاورزی در کشور قطر 0.1 درصد، صنعت 69.8 درصد و خدمات 30.1 درصد اقتصاد را در اختیار دارند، درحالی که در ایران کشاورزی 11 درصد، صنعت 45.9 و خدمات 43.1 درصد اقتصاد را تشکیل می دهند. براساس آخرین برآورد در سال 2010 نرخ تورم در کشور قطر 1.1 درصد و در ایران 16 درصد بوده است. همچنین نیم درصد از جمعیت در کشور قطر بیکارند، در حالی که بیکاری در ایران 14.6 درصد برآورد شده است.عمده تجارت کشور قطر در زمینه واردات با آمریکا، ایتالیا، ژاپن و آلمان است.
از سوی دیگر کره جنوبی، فرانسه، امارات، انگلستان، چین و عربستان نیز مراوداتی با این کشور دارند. همچنین ایران نیز با کشورهای امارات، چین و آلمان به طور عمده در زمینه واردات تبادل تجاری دارد. اما کره جنوبی، ایتالیا، روسیه و هند نیز در این زمینه روابطی با ایران دارند.
آخرین گزارش ها نشان می دهد که حجم مبادلات تجاری میان ایران و قطر در حال کاهش است. در حالی که حجم مبادلات میان دو کشور در سال 1384 حدود 107 میلیون دلار بوده، این رقم در سال 1386 به بیشترین میزان خود یعنی بیش از 143 میلیون دلار رسیده، اما پس از آن روند کاهشی این مبادلات آغاز شده است. بر این اساس در سال 1389 حجم مبادلات تجاری میان دو کشور به 90 میلیون دلار کاهش یافته و براساس آخرین آمار موجود در سال گذشته این عدد به حدود 84 میلیون دلار رسیده است. اهم کالاهای صادراتی ایران به قطر فرش دستباف، سیمان پرتلند، لوله و پروفیل تو خالی چدنی، سیمان سفید، لوح گچی، روغن صنعتی، سیمان پوزولانی، سیمان کوره بلند و فرآورده های غذایی کودکان بوده است. حجم صادرات فرش دستباف ایران به قطر در سال 1389 بیش از 19 میلیون دلار برآورد شده است. همچنین ایران از قطر دیکلرو اتان، انواع پلی اتیلن، الکیل بنزین خطی، وسایل نقلیه موتوری، کاستیک سودا و لودر بیل دار وارد کرده است(سایت خبری ایسنا، 1391).
قطر به دنبال کسب هویت به عنوان یک کشور ترقی خواه در منطقه است، این کشور به دنبال نوعی از الگوی توسعه است، به همین دلیل گاهی منافع اقتصادی آن سبب میشود که این شیخ نشین به دنبال سیاست نرم تری در قبال ایران باشد(دهبنه،1391: 95-94). آمارهایی که وضعیت تجارت کشور قطر را نشان می دهد، این واقعیت را بازگو می کند که قطر و ایران شرکای تجاری مهمی برای یکدیگر نیستند. در سال 2010 قطر در میان پنجاه شریک برتر تجاری ایران رتبه 35 را داشته و یکی از این دلایل مشابه بودن ساختار واردات و صادرات آنهاست. اما با این وجود تلاش هایی در جهت گسترش تجارت طرفین صورت گرفته است. از جمله این اقدامات برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک ایران و قطر و تنظیم موافقت نامه های تجاری و یادداشت تفاهم همکاری است( نعمت الهی،دنیای اقتصاد). همچنین در 23 اکتبر، وزیر اقتصاد و تجارت قطر(شیخ احمدبن جاسم بن محمد) به همراه یک هیئت که شامل تعدادی از بازرگانان و مدیران اجرایی شرکت های قطری با وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد و به بحث در مورد روابط اقتصادی و تجاری و راه های تقویت آن پرداختند(سایت وکاله الأنباء القطریه، 2015).
در نتیجه روابط تجاری ایران و قطر که روند نزولی داشته جدیدا مذاکراتی برای روابط تجاری بین دو کشور صورت گرفته است، اما تا به امروز شاهد تقویت روابط این دو کشور نبودیم.
مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و قطر قبل از وقوع تحولات منطقه ای 2010(به ارزش میلیون دلار)

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~