سیستم اطلاعاتی

سیستم اطلاعاتی

سیستم اطلاعاتی

« مَنِ استَعمَلَ عَامِلًا مِنَ المُسلِمِینَ وَ هُوَ یَعلَمُ أنَّ فِیهِم أولَی بِذلِکَ مِنهُ وَ أعلَمَ بِکِتَابِ اللهِ وَ سُنَّهِ نَبِیِّهِ فَقَد خَانَ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ جَمِیعَ المُسلِمِینَ. » (مجلسی،1403ﻫ ، ج23 ،ص75)
«کسی که جوانی را به حکومت جمعی بگمارد ، در حالیکه فردی در بین آن جمع وجود دارد که بیشتر مورد رضای خداست ، به خداوند خیانت کرده است.»
پیش انداختن کسانی که فاقد شایستگی های لازمند و دور کردن شایستگان از اداره امور، و نیز نابجا قرار دادن اشخاص در مسئولیت ها، در طول تاریخ سبب اصلی تباهی نظام ها و فروپاشی آن ها بوده است. از امیرمؤمنان علی (علیه السلام) چنین وارد شده است :
«یُستَدَلُّ عَلَی إِدبَارِ الدُّوَلِ بِأربَعٍ: تَضیِیعِ الأُصُولِ وَ التَّمَسُّکِ بِالفُرُوعِ، وَ تَقدِیمِ الأراذِلِ وَ تَأخِیرِ الأفَاضِلِ.» (آمدی ،1405ﻫ ، ج 2، ص 376)
«چهار چیز نشانه تیره بختی و ادبار دولت هاست: واگذاردن کارهای اصلی و اساسی و پرداختن به امور فرعی، جلو انداختن فرومایگان و پس راندن صاحبان فضل.»
پیش افتادن کسانی که فاقد «علم» و «قدرت» لازم برای اداره امورند و کنار گذاردن شایستگان، خطری بزرگ برای هر جامعه و سازمانی است. از حکیمی پرسیدند چرا دولت ساسانی به انقراض گرایید و مضمحل شد؟ در پاسخ گفت: از آن روی که افراد ضعیف و ناشایست و کوچک را در رأس کارهای بزرگ قرار دادند، از عهده برنیامدند؛ و افراد توانا و لایق و بزرگ را بر کارهای کوچک گماشتند، پس بدان اعتنا نکردند؛ در نتیجه وحدت آنان به تفرقه و نظام ایشان به گسیختگی گرایید. (خوئی،1351ﻫ ، ج 11، ص 144)
5)اعلان توانایی برای مسئولیت:
اگر کسی بداند از عهده مسئولیتی برمی آید، می تواند خود را معرفی و ویژگیهای خود را برای آن مسئولیت برشمارد. قرآن مجید درباره حضرت یوسف (علیه السلام) می فرماید :
«قالَ اجعَلنِی عَلیَ خَزائِنِ الاَرضِ إِنّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ »؛ (یوسف، آیه 55)
«(یوسف علیه السلام) گفت مرا سرپرست خزائن سرزمین (مصر) قرار ده که نگهدارنده و آگاهم.»
حضرت یوسف با شمردن ویژگیهای لازم برای خزانه داری که امانت و آگاهی است، خود را برای تعهد این مسئولیت معرفی می نماید.
گفتنی است که افراد نباید این مطلب را دستاویز خود قرار دهند و هر جا خود را برای گرفتن سمتها معرفی کنند، زیرا با توجه به آیه قبل، حضرت یوسف هنگامی این مطلب را بیان فرمود که از طرف عزیز مصر برای مسئولیت، مورد قبول واقع شده بود؛ قرآن مجید در آیه قبل چنین می فرماید :
وَ قالَ المَلِکُ ائتُونی بِهِ أستَخلِصهُ لِنَفسِی فَلمَّا کَلَمَهُ قالَ إِنَّکَ الیَومَ لَدَینا مَکِینٌ أمینٌ ؛ (یوسف، آیه 54)
«ملک (مصر) گفت: او (یوسف) را نزد من آورید تا وی را مخصوص خود گردانم. هنگامی که (یوسف نزد وی آمد) با او صحبت کرد گفت: تو امروز نزد ما منزلت عالی داری و مورد اعتماد هستی.»
پس ابتدا به حضرت «یوسف» ابراز اعتماد شد، سپس او را با توجه به ویژگیهای خود برای پذیرش مسئولیت اعلام آمادگی کرد.
6)عزل فرماندهان متخلف :
الف-نظارت و مراقبت بر اعمال فرماندهان :
یکی دیگر از ضرورت های اجتماعی، سیاسی در اخلاق فرماندهی، نظارت و مراقبت بر اعمال فرماندهان کشور اسلامی است، تا هر گونه کجی ها و انحراف ریشه کن شود و با هر گونه عوامل نفوذی مقابله گردد. اگر نظارت و مراقبت، دقیق و حساب شده باشد، هر گونه توطئه ای در نطفه نابود می گردد و چنگ اندازی دشمن در درون کشور اسلامی منتفی است.
حضرت امام علی (علیه السلام) با سیستم اطلاعاتی دقیقی که داشت، از روابط آشکار و پنهان فرماندهان با خبر بود. از تحرکات سیاسی دشمن اطلاع داشت و نقشه های نفوذ و ضربه را خوب می شناساند.
الف- اطلاع از مکاتبات سیاسی
آنگاه که معاویه در پنهان، نامه ای به زیاد (یکی از فرماندهان امام) نوشت و او را وسوسه کرد، امام علی (علیه السلام) مطلع شد و بلافاصله در نامه 44 نهج البلاغه به زیاد نوشت :

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~