نهج البلاغه

دانلود پایان نامه

در این مورد امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) چنین می فرماید :
«وَالقِدَمِ فِی الإسلامِ المتَقَدِّمَه» ؛(نهج البلاغه،نامه53)
«(کسانی را برگزین) که در اسلام پیشگامترند.»
امروز بر مدیران مؤمن لازم است برای به کارگیری در پستهای کلیدی کشور، سوابق ایمانی و انقلابی افراد را به عنوان یک شاخص مهم مدنظر داشته باشند.
در ادامه، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) علت بر شمردن این ویژگیها را چنین بیان می فرماید :
«فَإنَّهم أکرَمُ أخلاقاً وَ أصَحُّ أعراضاً وَ أقَلُّ فِی المَطامِعِ إشراقاً وَ أبلَغُ فی عَواقِبِ الاُمُورِ نَظَراً» ؛ (نهج البلاغه، نامه 53)
«زیرا اخلاق آنها بهتر و خانواده آنها پاکترند و همچنین کم طمعتر و در سنجش عواقب کارها بیناترند.»
ت- نشاط کاری : کسانی که برای فرماندهی ومدیریت انتخاب می شوند، باید دارای نشاط بوده و از کسالت و منفی بافی و بی تحرکی دور باشند. افراد خمود اگر توانستند پستی را اشغال کنند، آن چنان مفاسدی به بار خواهند آورد که از حد بیرون است. اینان اگر مدیریت کارخانه و یا مؤسسه ای تولیدی را به عهده گیرند، آن جا را به ورشکستگی خواهند کشاند و به زودی ضعف آنان برملا خواهد شد، اما اگر در پستهای دولتی قرار گرفتند، سازمان را بیچاره کرده، با توجیه های بی سروته، خود را محقّ جلوه می دهند. از همه مهمتر آن که این افراد هرگز حاضر به کناره گیری از کار نیستند، این جاست که باید منتظر بود مدیری قاطع و توانا مسئولیت کارها را عهده دار شود تا این افراد را به کنار زند.
امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرماید:
«لاتَتَّکِل فِی أمُورِکَ عَلی کَسلانٍ» ؛ (آمدی، 1405ﻫ ، ج2، ص 321)
«بر انسانهای کسل در کارهایت تکیه نکن.»
امام صادق (علیه السلام) می فرماید :
«لاتَستَعِن بِکَسلانٍ وَ لاتَستَشیرَنَّ عاجِزاً» ؛ (کلینی ،329ﻫ ، ج5، ص 85)
«از افراد کاهل و ناتوان کمک مخواه و از انسانهای عاجز طلب مشورت مکن.»
4) انتصاب افراد نالایق : (پرهیز از تصدی امور بدون اهلیت لازم)
چون مقامها و منصبها در نظام اسلامی ودیعه ای الهی است، باید به دست بهترین افراد سپرده شود؛ از این رو اگر کسی به فرماندهی ومدیریت جایی منصوب گردید، در حالی که افراد بهتری در بین آنها وجود دارند، به این ودیعه الهی خیانت شده است.
در این باره روایتی از «ابن عباس» نقل شده است که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود :
«مَنِ استَعمَلَ غُلاماً فِی عِصابَهٍ فیها مَن هُوَ أرضی للّه مِنهُ فَقَد خانَ اللهَ» ؛ (مجلسی،1403ﻫ ،
ج23، ص75)
«کسی که جوانی را به حکمت جمعی بگمارد، در حالی که فردی در بین آن جمع وجود دارد که بیشتر مورد رضای خداست، به خداوند خیانت کرده است.»
برخی ازفرماندهان و مدیران حاضرند به یک چنین خیانت بزرگی دست زده، افراد بی کفایت را در منصبها و مسئولیتها منصوب نمایند، زیرا این افراد گر چه از فکر درست و دقیقی برخوردار نیستند، ولی به علت اطاعت بیش از حد و چرب زبانی به راحتی در قلوب فرماندهان ومدیران راه می یابند و زمینه ترقی خود را فراهم می کنند.

مطلب مشابه :  محدوده جغرافیایی