وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه

31322
16436
13622
21138
تراز تجاری
3325-
7864-
16328+
10178-
جدول 10
(دفتر بازرگانی کشورهای عربی- آفریقایی1393)
در مورد تعداد و تاریخ آخرین اجلاس ایران و بحرین باید گفت؛ این دو کشور دو اجلاس با یکدیگر داشتند و دومین اجلاس همکاری های اقتصادی دو کشور در تیر ماه 1389 به تولیت وزارت امور خارجه در تهران برگزار گردید(دفتر بازرگانی کشورهای عربی- آفریقایی، 1393).
5-2-6- روابط تجاری ایران و کویت
از آن جایی که تحولات خاورمیانه تأثیری بر روابط سیاسی ایران و کویت نداشته و این کشورها را دچار واگرایی نکرده بر بخش اقتصادی این کشورها نیز تأثیری نداشته. کویت در روند تحولات اخیر خاورمیانه درگیر نشد و در رابطه با برنامه ی هسته ای ایران نیز روابط اقتصادی خود با ایران را دستخوش تغییر نکرد و مانند گذشته روابط عادی خود با ایران را ادامه می دهد.
طوری که اخیراً، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به دعوت وزیر مالیه کویت در رأس یک هیأت بلند پایه تجاری واقتصادی از کویت بازدید کرد. وی در این سفر علاوه بر ملاقات با همتای خود با امیر و نخست وزیر کویت نیز دیدار و پیرامون روابط دو جانبه و راه های گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی گفتگو نمود. آقای طیب نیا همچنین با حضور در اتاق بازرگانی کویت با جمعی از تجار و سرمایه گذاران کویتی دیدار و مشوق ها و تسهیلات ارائه شده به سرمایه گذران خارجی را تشریح نمود. در حاشیه این دیدار هیأت همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی ملاقات هایی را با همتاهای خود در بخش های مختلف تجاری و اقتصادی کویت انجام دادند(سفارت جمهوری اسلامی ایران- کویت، 1393).
در مورد روابط اقتصادی ایران و کویت همچنین می توان به سفر جمال الدوسری مدیرکل سازمان نیروی کار کویت که به منظور شرکت در اولین نشست کمیته مشترک فنی میان ایران و کویت در رأس هیأتی به تهران اشاره کرد، که وی هنگام بازگشت به کشور در جمع خبرنگاران از عدم هرگونه مشکل سازی از سوی نیروی کار ایرانی در کویت خبر داد و گفت: نیروی کار ایرانی مورد اهتمام کویت می باشند و مانند دیگر اتباع مقیم این کشور از تمام حقوق و مزایای کارگری برخوردار هستند. وی افزود: در این سفر ضمن امضای پیش نویس توافقنامه میان طرفین، بر تقویت همکاری ها و تبادل هیأت ها و تجربیات در زمینه بهداشت و سلامت تأکید شده است(سفارت جمهوری اسلامی ایران- کویت، 1393). 
در زمینه گمرکات نیز، در سال 1393 ایران و کویت با امضای یک توافق نامه همکاری گمرکی فصل تازه ای را در زمینه روابط تجاری و اقتصادی آغاز کردند(سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، 1393).
مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و کویت قبل از وقوع تحولات منطقه ای 2010(به ارزش میلیون دلار)
سال
1386
1387
1388

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~