دسترسی متن کامل – ارائه ی یک مدل داده مناسب برای کشف انتقال بیماری های ژنتیکی۹۳- قسمت …

پایان نامه های ارشد سری هفتم

دسترسی متن کامل – ارائه ی یک مدل داده مناسب برای کشف انتقال بیماری های ژنتیکی۹۳- قسمت …

 
۲-۳-مدیریت داده ها
کریزانتیس و لابریندیس مدیریت داده ها را چنین تعریف میکنند:فرآیند گردآوری،ذخیره،نگهداری،
بازیابی و اشاعه داده ها.
مدیریت داده پروسه کنترل اطلاعات تولید شده در طول یک پروژه تحقیقاتی است.مدیریت داده بخش جدایی ناپذیر از فرآیند پژوهش است و هر تحقیقاتی نیاز به برخی از مراحل مدیریت داده دارد.در کل نتیجه تحقیقات بستگی به مدیریت داده های شما دارد. مدیریت داده به شما کمک میکند از کیفیت نتایج تحقیقات خود مطمئن باشید.
دادهها اجزای خامی هستند که توسط انسان و کامپیوتر تولید شدهاند اما شکل نیافتهاند و ساختار خاصی ندارند و این اجزا در پایگاهداده ها مدیریت و ذخیره میشوند.به عنوان مثال:۳،احمد، ۱۵ نمونهای از داده ها هستند و برای دریافت معنا و اطلاعات باید بر روی آنها پردازش انجام داد تا برداشت درستی از روی آنها صورت گیرد.
اما قبل از پردازش باید بتوانیم این اجزا خام جمع آوری کنیم. برای جمعآوری داده ها راههای مختلفی وجود دارد ممکن است دادهها را به صورت دستی جمع آوری کنیم یا با استفاده از سنسورها.بعد از جمع آوری باید این اجزا را درون پایگاهداده ها ذخیره کنیم برای انتخاب پایگاهداده چند عامل مهم است مانند حجم داده،حجم داده از این جهت مهم است که هر نوع پایگاهدادهای تا یک مقدار مشخص از داده ها را میتواند نگهداری و پردازش کند.مورد بعدی فرمت داده ها است،با توجه به تنوع به وجود آمده در فرمت دادهها تمام پایگاهداده ها نمیتوانند تمام فرمتها را پشتیبانی کنند بنابراین ما باید با توجه به فرمت داده ها پایگاهداده مناسب را انتخاب کنیم،پس از این دو مورد سرعت تولید داده ها مهم است،مثلا اگر داده ها به وسیله سنسور تولید شوند ممکن است هر ۱ دقیقه دادههای جدید تولید شوند پس پایگاهداده باید بتواند این سرعت از دادهها را نیز پشتیبانی کند.بعد از ذخیره داده ها باید از آنها نگهداری کنیم اما امنیت دادهها نیز باید حفظ شود که باید از مکانیزم های مناسب امنیتی برای حفظ دادهها استفاده کنیم. یکی از قسمتهای مهم مدیریت داده قسمت بازیابی و پردازش اطلاعات است.در این قسمت ما داده ها را با توجه به نیاز خود پردازش میکنیم تا اطلاعاتی را که مورد نظرمان است از داده ها استخراج کنیم.
۲-۴-داده های پزشکی
در دنیای امروز با انقلاب عظیمی در فنآوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه بخش‌های اقتصادی،اجتماعی، سیاسی و امنیتی و پزشکی مواجه هستیم. با توسعه این فنآوری سیستمهای مراقبت بهداشتی در سراسر جهان تحت تاثیر تحولاتی برای بهبود دسترسی و کیفیت مراقبتها،ارزش دهی پول و تجربه بیماران قرار گرفته است.رکوردهای الکترونیکی پزشکی یک جز جدایی ناپذیر از این توانمندی است که روز به روز پیشرفت بیشتری داشته است.در طول۶سال گذشته استفاده از ضبط الکترونیکی داده های پزشکی دو برابر شده است،سال ۲۰۰۶،۲۳% بود و در سال۲۰۱۲به ۵۶% رسیده است. فنآوری اطلاعات از روش‌های متعددی به این حوزه کمک میکند، روشهایی مانند سیستم‌های ذخیره اطلاعات بیمار،سیستم‌های اطلاعات دارویی،سیستم‌های درمانی و جراحی، سیستم‌های پیگیری درمان،سیستم‌های درمان از راه دور و سیستم‌های پذیرش بیمار که در تمام این‌ها یک هدف مشترک وجود دارد و آن تسهیل در کار درمان است.با استفاده از این سیستم‌ها بیمار در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت می‌کند، پزشک تمام وقت از هر جای دنیا که بخواهد به بیماران خود دسترسی دارد و اطلاعات بیماران در همه جا به طور کامل در دسترس است]۱۱[.
برای انجام اموری که در بالا اشاره شد میتوان داده ها را هم به صورت دستی و هم با استفاده از سنسور جمعآوری کرد.دادههای بالینی از منابع مختلفی مانند آزمایشگاه، داروخانه و … به دست میآیند که این باعث ساختارها و فرمتهای مختلف دادهها میشود، که این عدم تجانس باعث میشود ذخیره و تجزیه تحلیل این دادهها مسئله چالش برانگیزی باشد.
داده هایی که در این موارد باید ذخیره و بازیابی شوند به شرح زیر هستند]۵[:
اطلاعات شخصی بیمار مانند نام، نام خانوادگی، سن، جنسیت، وضعیت تاهل و…..
وضعیت زندگی بیمارمانند اطلاعات از روش زندگی و عادت های بیمار، وضعیت مصرف دخانیات و الکل و داروها، وضعیت فیزیکی افراد خانواده بیمار، سابقه بیماریها و مرضهای اعضای خانواده بیمار،اطلاعات روانشناسی در مورد بیمار
تاریخچه بیمار مانند علائم بیماری، زمان متوجه شدن اولین علائم بیماری، سابقه ابتلا به بیماری، درمانهای گذشته در صورت ابتلای قبلی، مدت ابتلا، گزارش جراحی قبلی، اطرافیان بیمار که مبتلا به این بیماری بودهاند.
گزارشات کنونی بیمار شامل
تشخیص پزشک، معاینات پزشکی، دستورات پزشکی، نسخه ها خدمات تصویر برداری مانند عکسهای رادیولوژی،MRI، سونوگرافی، ماموگرافی… گزارش آزمایشگاه مانند گزارش تجزیه ادرار، خون شناسی، شیمی خونی، میکروبیولوژی خدمات بافت شناسی مانند گزارش پاتوبیولوژی گزارشات کاردرمانی مانند درمان فیزیکی،درمان تنفسی،گفتار درمانی علائم حیاتی مانند دمای بدن،فشار خون،ضربان قلب،سرعت تنفس
دادههای بالینی به طور طبیعی پویا هستند و به صورت متن و اعداد ذخیره میشوند مدیریت موثر داده های بالینی و تبدیل فرمت داده ها به فرمت ساخت یافته مسئله چالش برانگیزی میباشد. دادههای بالینی بصورت کلی پویا،پراکنده و ناهماهنگ هستند و به دلیل این خصوصیات منحصر به فرد باید با توجه بیشتری برای آنها پایگاهداده طراحی کنیم.
به طور کلی از نظر بسیاری از پژوهشگران ذخیره و مدیریت داده های بالینی کار سختی است.همانطور که از نظر سایوس و مور”داده های بالینی به طور طبیعی بزرگ و پیچیده هستند، آنها سختترین داده برای تجزیه و تحلیل هستند. طیف گسترده دادههای بالینی در واقع یکی از موانع اصلی برای اجرای پرونده الکترونیکی سلامت در بیمارستانها هستند”]۸[.
این دادهها ویژگیهای خاصی دارند.که برای انتخاب پایگاهداده مناسب باید این ویژگیها را لحاظ کنیم.اولین ویژگی حجم بالای این داده ها است.با توجه به تعداد بیمارانی که تحت درمان هستند ما با حجم زیادی از دادهها رو برو هستیم.علاوه بر تعداد بیماران مسئله دیگر تعداد حجم دادههایی است که از معاینات و آزمایشات و گزارشهای هر یک از بیماران جمع آوری میشود.
دومین ویژگی سرعت تولید این اطلاعات است. به طور مثال اگر ما دادهها را از طریق سنسورهایی که به بدن بیماران بستری در بیمارستان یا بیمارانی که در منزل تحت نظر پزشک هستند جمعآوری کنیم،برای اطلاع دقیق از وضعیت بیمار باید هر ۲ ۳ دقیقه علائم حیاتی بیمار چک شود و به مرکز دادهها فرستاده شود.این کار باعث سرعت زیادی در ایجاد دادهها میشود و باید بتوانیم داده ها را این سرعت ذخیره و پردازش کنیم.
ویژگی سوم تنوع این دادهها است. در مورد دادههای پزشکی ما تنها یک نوع داده نداریم،بلکه با انواع زیادی از داده ها مواجه هستیم.به عنوان مثال ما در یک پایگاه باید هم توانائی ذخیره و پردازش داده های عددی و حرفی را داشته باشیم و هم بتوانیم داده های تصویری مربوط به خدمات تصویربرداری و نمودارها را در آن ذخیره و پردازش کنیم.
۲-۵-کاربردهای مدیریت داده های پزشکی
سیستم های مراقبت پزشکی در جهان تحت تحولاتی هستند برای پیشرفت دسترسی و کیفیت مراقبت و حفظ ارزش پول و تجربیات بیماران. سوابق الکترونیکی پزشکی عضو جدایی ناپذیر از این پیشرفت است. مدیریت داده های پزشکی کاربردهای زیادی برای دولت، جامعه پزشکی و بیماران دارد]۸[.
کاهش زمان و هزینه برای پزشکان و مدیران:
یکی از این کاربردها صرفه جویی در زمان و هزینه است برای مدیران و پزشکان سیستم، نسبت به زمانی که از داده های ثبت شده بر روی کاغذ استفاده میکنیم.
مدیریت نتایج آزمایشگاه:
با استفاده از ثبت الکترونیکی دادههای پزشکی نتایج آزمایشگاه ها را سریعتر میتوانیم پردازش کنیم و با نمودارها تطابق دهیم همینطور در آزمایشگاهها با استفاده از این کار سریعتر میتوانند وضعیت سفارشات آزمایشگاه و اطلاعات بیمهای بیماران را چک کنند. زمانی که اسناد و مدارک بیمار درون فایلهای الکترونیکی ذخیره شده باشد بسیار سریعتر میتوانند پردازش انجام دهند و نتیجهگیری کنند.
صدور صورتحساب:
با استفاده از سیستمهای الکترونیکی تمام عملیات پزشکی بیمار ثبت شده و صورت حساب صادر میشود. با استفاده از این روش احتمال محاسبه نکردن هزینهها به حداقل میرسد.
کاهش هزینه سربار:
در صورت استفاده از فایلهای الکترونیکی هزینه های سربار مانند هزینه های اداری(مانند تشکیل پرونده، فکس، فتوکپی،…) هزینه های ذخیره سازی و … کاهش پیدا میکنند.
کاهش زمان و هزینه برای بیماران:
با ذخیره داده بیماران نیازی ندارند که در صورت تعویض پزشک معالج آزمایشها و عکس های خود را تکرار کنند. این هم موجب صرفه جویی در زمان میشود و هم موجب صرفهجویی در وقت. همینطور بیماران میتوانند به صورت اینترنتی، با ارسال علائم بیماری توسط پزشک خود معاینه شوند و پزشک برای بیماران تجویز دارو انجام میدهد.
جلوگیری از تداخلات دارویی و عوارض جانبی داروها:
طبق گفته پزشکان تا یک سوم عوارض دارویی قابل پیشگیری است(Hillestad et al. 2005 ) پزشکان با استفاده از ثبت داروها میتوانند متوجه عوارض و تداخل داروها شوند و از بروز این مشکل جلوگیری کنند. البته با استفاده از نسخه های کامپیوتری احتمال خطا در خواندن نسخه ها و تجویز داروی اشتباه نیز کم میشود.
تشخیص منشا بیماری ها و بهبود روشهای درمان:
از طریق ثبت الکترونیکی داده ها می توانیم متوجه منشا بروز بیماریها و راههای انتقال آنها شویم، همچنین در صورت تغییر علائم بیماری خیلی سریع می توانیم متوجه این موضوع شویم و روش درمان را عوض کنیم و یا حتی در مواردی با استفاده از واکسیناسیون مناسب از ابتلا به بیماری جلوگیری نمائیم. در مورد کسانی که برای واکسیناسیون نیاز به تکرار مجدد دارند این گونه ثبت دادهها به پزشکان و بیماران برای یادآوری زمان واکسیناسیون کمک میکند.
اشتراک گذاری تجارب پزشکان:
با استفاده از این روش پزشکان میتوانند اطلاعات بیماران خود را با دیگر تیمهای حرفهای به اشتراک بگذارند و از تجارب دیگر پزشکان بهرهمند شوند و یا در هنگامی که نیاز به نظرات چند متخصص برای یک بیمار باشد مانند پرستاران، متخصصین تغذیه و… باشد به راحتی میتوانند از این طریق این کار را انجام دهند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  fotka.ir  مراجعه نمایید.

Back To Top