ارزش های دینی

ارزش های دینی

ارزش های دینی

«أوّلُ مَا یُوضَعُ فِی مِیزانِ العَبدِ یَومَ القِیامَۀِ حُسنُ خُلقِهِ؛» (مجلسی، 1403ﻫ ،ص 385)
اول چیزی که روز قیامت در ترازوی بندۀ خدا می نهند حسن خلق اوست.
از آنچه بیان شد این حقیقت روشن شد که برای رسیدن به سعادت و کمال و کسب حیات معنوی، باید متخلق به مکارم اخلاق شد و در این خصوص بی صبرانه شتاب کرد.
2-2 – مراتب اخلاق:
با توجه به احادیث رسیده از پیامبر اعظم و ائمۀ معصومین(علیهم السلام)، برای اخلاق نیک، سه مرتبه و سه مرحله پیش بینی شده است که آشنایی با آن مراحل، ما را در رسیدن به هدف خویش کمک خواهد کرد:
1. اخلاق انتفاعی،
2. محاسن اخلاقی،
3. مکارم اخلاقی،
(عادل پور، 1388، صص38-29)
الف) اخلاق انتفاعی:
پیروان اخلاق انتفاعی همواره به دنبال منافع مادی و سریع هستند، و هدف اصلی آنان از رعایت اخلاق، رسیدن به قدرت، شهوت و ثروت است، و به تعبیر دیگر به دنبال سود بیشتر و زندگی بهتر می باشند، و چیزی که در نهاد آنان جای ندارد، اخلاق و ارزش های دینی و انسانی است.
به همین جهت زمانی که با تضاد روبه رو می شوند و منافع شان در خطر می افتد، به راحتی تغییر روش و اخلاق می دهند.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) در این رابطه در کلام زیبا و بلیغی می فرماید:
«سَیَأتِی عَلی اُمَّتِی زَمانٌ تَخبُثُ فِیهِ سَرائِرُ هُم، وَ تَحسُنُ فِیهِ عَلانِیَتُهُم طَمَعاً فِی الدُّنیا، وَ لایُرِیدُونَ بِهِ ما عِندَاللهِ عزَّ وَ جَلَّ، وَ اَمرُهُم رِیاءٌ؛» (کافی، 329ﻫ، ج2، صص296و253)
زمانی می رسد که امّت من باطنی ناپاک و پلید و ظاهری خوب و نیکو دارند، و هدفشان طمع مادی و نیل به منافع دنیوی است، اینان به رضای خدا و پاداش الهی توجّه ندارند، و کارشان ریا و خودنمایی است.
ب) محاسن اخلاقی:
محاسن اخلاقی به آن قسم از خُلق و خوی انسان گفته می شود که با غرایز و فطرت انسانی هماهنگ است و با آن ها تضادی ندارد، همانند اینکه با مردم به نرمی و گرمی برخورد کنی، و در کمال ادب با آنان سخن بگویی، و در مواجهۀ با برادرانت متبسم و گشاده رو باشی، و نظافت را رعایت کنی و ظاهری آراسته داشته باشی، به ملاقات بیماران بروی و ده ها صفات دیگر نظیر این ها که همه از محاسن اخلاقی به شمار می روند.
محاسن اخلاق رمز محبوبیت و راه نفوذ در دل دیگران است، محاسن اخلاق دل ها را به هم نزدیک و پیوندها و روابط معنوی را محکم می کند، و فضای جامعه را آکنده از مهر و محبت و عشق و دوستی می گرداند و جامعه را در مسیر رشد و اوج قرار می دهد.
از امام صادق(علیه السلام) تقاضا شد تا موضوع «حُسنِ خُلق» را بیان فرماید، که فرمود:
«وَ تَلقَی أَخاکَ بِبِشرٍ حَسَنٍ؛» (مجلسی، 1403ﻫ ،ص389؛)
«قُلتُ لِأَبی عَبدِاللهِ (علیه السلام) ماحَدُّ حُسنِ الخُلقِ؟ قالَ (علیه السلام) تَلِینُ جَنا حُکَ، وَ تُطیبُ کَلامَکَ،»

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~