از دیدگاه قرآن

ما باید قبل از هر چیز درک کنیم که: زندگی همراه با مشکلات است. در اداره و در اجتماع با سختی ها و گرفتاری های متعدد روبه رو خواهیم بود و باید آن ها را یکی پس از دیگری حل کنیم، و بر موج ها سوار شده، آن ها را پشت سر بگذاریم؛ نه آنکه تسلیم امواج شده و خود را به امواج بسپاریم. هم چنین باید بدانیم که: رسیدن به موفقیت و کمال، مرهون مشکلات است؛ و تنها بدین وسیله می توان به هدف رسید.
از دیدگاه قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام) اگر کسی بخواهد به کمال برسد باید با مصیبت ها و مشکلات دست و پنجه نرم کند.
پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرماید:
«اَلبَلاءُ لِلوِلاء …» (مجلسی،1403ﻫ ، ج67، ص 207)
«مصیبت و سختی، برای اولیاء الله است.»
صبر اگرچه تلخ و ناگوار است، ولی میوه ای بس شیرین دارد و نتایج حاصل از آن دوست داشتنی است. به قول قرآن کریم: انسان می تواند به جایی برسد که با ملائکه رابطه داشته باشد.
«اِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنا اللهُ ثُمَّ استَقامُوا تَتَنََزََّلُ عَلَیْهِمُ المَلائِکَۀُ أَلَّاتَخافُوا وَلا تَحزَنُوا وَ اَبشِرُوا بِالجَنَّۀِ الّتی کُنتُم تُوعَدُونَ (30) نَحنُ اَولِیائُکُُم فی الحیوۀِ الدُّنیا و فی الآخِرَۀِ وَلَکُم فیها ما تَشْتَهی اَنفُسَکُم وَ لَکُم فیها ما تَدَّعُونَ»(31) (فصلت، آیه 30-31)
در حقیقت، کسانی که گفتند: پروردگار ما خداست، سپس ایستادگی کردند، فرشتگان بر آنان فرود می آیند و می گویند: هان، بیم مدارید و غمین مباشید و به بهشتی که وعده یافته بودید شاد باشید. در زندگی دنیا و در آخرت دوستانتان ماییم و هر چه دلهایتان بخواهد در بهشت برای شماست و هر چه خواسته باشید در آن جا خواهید داشت.
صبر بر سه دسته تقسیم می شود:
چنانکه پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله وسلم) در روایتی فرمودند: صبر بر سه گونه است: صبر بر مصیبت، صبر بر طاعت حق و صبر در معصیت؛ کسی که صبر بر مصیبت کند و آن را با شکیبایی و صبر جمیل تحمل نماید، خداوند سیصد درجه برایش می نویسد که فاصله میان هر درجه همانند فاصله آسمان و زمین است، و هر کس صبر بر اطاعت کند، خداوند ششصد درجه برایش می نویسد که فاصله هر درجه یا درجه دیگر همانند فاصله ی انتهای زمین تا عرش خداست، و هر کس صبر بر معصیت کند، پروردگار نهصد درجه برایش می نویسد که فاصله ی هر یک با دیگری همانند فاصله منتهای زمین تا منتهای عرش است. (کلینی،329ﻫ ، ج3، ص 145)
صبر نیمی از ایمان است؛ چنانکه حضرت محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند:
«اَلصَّبرُ نِصفَ الایمانِ» (کاشانی، ج7، ص 106)
در روایت دیگر پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) صبر را گنجی از گنجهای بهشت اعلام کردند و فرمودند:
«اَلصَّبرُ کَنزاً مِن کُنُوزِ الجَنَّه» (کاشانی ، ج7، ص 107)
مقام صبر به تدریج و در طی تحمل مشکلات و سختیها کامل می شود و در وجود انسان پایدار می گردد. اصولاً صبر با ظرفیت وجودی انسان ارتباط مستقیم دارد؛ یعنی هر چه شخصیت انسان بزرگتر و ظرفیت وجودی وی بیشتر باشد، شکیبایی وی در برابر ناملایمات و مشکلات بیشتر است.
اگر زحمت 23 ساله ی پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) نبود صدای اسلام به جایی نمی رسید.(نادری وکریمی خویگانی،1390ص81)
بنابراین، شما مسئولان، فرماندهان و مدیران عزیز که حل مشکل زیردستان و ارباب رجوع و مردم به دست شما است، صبر و استقامت داشته باشید و آنها را از خود و سازمان و نظام اسلامی نرنجانید.
4-6- عدم سوء استفاده از عنوان و قدرت:
یکی از آسیب هایی که ممکن است گریبانگیر هر فرمانده مدیری شود، سوء استفاده از قدرت است. عوامل متعددی ممکن است باعث سوء استفاده از قدرت شود؛ کشش و جذابیت قدرت، دارا بودن مرجعیت و برتری نسبت به دیگران و…، امکان سوء استفاده را هر چند مخفیانه فراهم می آورد. در کل، منشأ سوء استفاده را می توان به دو نوع تقسیم کرد: 1- هوی و هوس، 2- دستبرد در قوانین و مقررات و احکام.
مواردی را که هر فرمانده و مدیری ممکن است از قدرت کسب شده اش سوء استفاده کند، می توان در این حوزه ها جست و جو کرد: سوء استفاده از عنوان، سوء استفادۀ مالی، سوء استفادۀ انسانی، سوء استفادۀ عقیدتی و انتقامجویی.(نادری وکریمی خویگانی،1390،صص165-161)
الف) انواع سوء استفاده از عنوان وقدرت: