استان مازندران

استان مازندران

استان مازندران

3800
19
9
5
4
فردوس
2000
2
1
1
سرایان
3-استان فارس : عمده ترین سطح زیر کشت عناب در استان فارس در منطقهای موسوم به دوسیران در نزدیکی منطقه دست ارژن و کازرون با آب وهوایی نیمه خشک معتدل و کوهستانی می باشد . اراضی منطقه با دامنه های مرتفع با شیب تند و خاک کم عمق و سنگلاخی به صورت باغ میوه از جمله انجیر ، گردو و انار می باشد. که مقدار زیادی از انواع میوه از این منطقه به داخل و خارج کشور صادر می گردد. پا جوش های عناب در میان باغ ها به وفور یافت می شود. در این منطقه قبل از باز شدن گلها و بعد از گل دهی هم زمان با آغاز تشکیل میوه سم پاشی انجام می گردد و بنابراین درختان عناب هم بازدهی خوبی دارند .
شکل 1-7 درختان عناب
4-استان قزوین : عمده ترین محل پراکنش عناب در این استان ، ایستگاه تحقیقات دارویی الموت می باشد. پایه های عناب دور تا دور ایستگاه کاشته شده استبعضی پایه ها از قم و بعضی از درختان مادری موجود در منطقه تهیه شده است. پایه های عناب به صورت درختچه های انبوه مشاهده می شود که تعداد فراوانیپا جوش دارند.
5-استان قم : در اکثر مناطق این استان درخت عناب مشاهده می شود که عمده ترین آ ن در بخش جعفر آباد و روستاهای دولت آباد ، کلاغ نشین و کمچنار است ، در این استان درختان عناب در اطراف مزارع و باغ ها به وفور یافت می شود ، گاهی به علت وجود پا جوش هایی که داخل مزرعه در محل نا مطلوب سر بر می آورند با آنها مبارزه می شود. این درختان اغلب به دلیل قرار گرفتن در مرز باغ ها و مزارع تحت تیمار زراعی از جمله هرس و آبیاری نیستند با این حال مقدار زیادی میوه هر چند ریز تولید می نمایند علاوه بر این بخش های قاهان ، خلجستان و شهر قم درختان عناب به صورت تک درخت و یا گروهی در داخل باغ ، باغچه و حیاط منزل وجود دارد.
6-استان گلستان : در مناطق مختلف این استان وجود عناب گزارش شده است در مراجعه و بازدیدها در حومه شهر کلاله توده وسیع عناب به صورت خودرو مشاهده گردید این توده از نظر وسعت پراکنش و خودرو بودن در ایران منحصر به فرد و در حال حاضر به عنوان تنها ذخیره گاه طبیعی عناب در ایران مطرح می باشد .
7-استان لرستان : عمده ترین منطقه پراکنش این گونه در استان لرستان، منطقه بزنوید از توابع شهرستان الیگودرز می باشد که توده ای از عناب در آنجا وجود دارد و مقدار بسیار زیادی میوه از آن برداشت می شود. ضمن اینکه تک در ختان عناب در حیاط منازل در شهرهای الیگودرز ، ازنا دورود و بروجرد وجود دارد که اغلب میوه خوبی تولید می نمایند .
8-استان مازندران : شرایط اقلیمی و اکو لوژی این استان برای توسعه عناب مناسب است و درختان بیش از 30 تا 40 ساله در مناطقی از استان مشاهده گردید عمده ترین مناطق پراکنش عناب در اطراف روستای مقام ساری است که در آن چندین درخت عناب بزرگ و مسن با ارتفاع بیش از 8 متر و عمر بیش از 100 سال وجود دارد این درختان میوه زیادی تولید می نمایند هر چند این میوه ها از نظر اندازه ریز می باشند توده دیگر عناب در منطقه جویبار واقع است که درختان حتی روی ماسه های کنار دریا استقرار دارند تک درختان عناب در نزدیکی بهشهر وساری وجود دارند .
9-استان مرکزی : تک درختان عناب کم و بیش در تمام قسمت های این استان از جمله شهرها و روستاهای دلیجان ، محلات ، خمین ، اراک ، تفرش و ساوه پراکنده هستند . پایه هایی از آن در باغها و حاشیه مزارع و یا منازل مسکونی مناطق مذکور مشاهده شد این درختان از نظر تولید پا جوش و میوه دهی شرایط متفاوتی داشتند .
10- استان همدان : در این استان رویشگاه عناب وجود ندارد و منطقه دارستان شهرستان تویسرکان در یک باغ میوه پایه های عناب مشاهده شده البته این درختان از مناطق دیگر به کلکسیون گیاهان دارویی منتقل شده اند . در شهرها و روستاهای ملایر ، نهاوند ، تویسرکان و همدان تک درختان عناب در حیاط منازل وجود دارد که البته میوه دهی بسیار خوبی دارند.
11-استان یزد : دراین استان تک درختان عناب در اکثر شهرهاو روستاها از جمله یزد ، مهریز ، تفت ، میبد ، اردکان ، در باغهای میوه و حیاط منازل وجود دارد که اغلب از دیگر مناطق منتقل شده است . (امیدبیگی، 1376).
1-16عملکرد عناب :

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~