امارات متحده عربی

هشتم
نهم
دهم
نام جاذبه ها
حافظیه
ارگ کریمخانی
بازار وکیل
مسجد وکیل
حمام وکیل
شاهچراغ
سید علاالدین حسین
حافظیه
باغ دلگشا
باغ ارم
شکل 12-4: نقشه مسیر بهینه گردشگری از ورودی شمالی کلانشهر شیراز
2- حمل ونقل درون شهری
هواپیما: فرودگاه شیراز پس از فرودگاه امام خمینی مجهزترین فرودگاه در سطح کشور محسوب می گردد. در حال حاضر فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز با دارابودن دستگاههای کمک ناوبری مدرن و کارآمد از قبیل دستگاه رادار PSR-SSR که یکی از پیشرفته ترین رادارهای دنیا می باشد و همچنین دستگاههای NDB – DME – DVOR و ILS یکی از فرودگاههای ایمن و مجهز در سطح کشور بوده و پذیرای تمامی تایپهای پروازی می باشد و به لحاظ سیستمها ی هواشناسی، ارتباطی و رادیویی از تجهیزات پیشرفته و قابل اطمینان برخوردار می باشد. مسیرهای خارجی این فرودگاه عبارتند از کشورهای انگلستان،مالزی، ترکیه، عراق، سوریه، قطر، امارات متحده عربی (دبی، ابوظبی و شارجه)، کویت، بحرین، عربستان، روسیه، پاکستان، مصر و سودان.
پروازهای داخلی این فرودگاه شامل پروازهای شیراز-تهران، شیراز-مشهد، شیراز-اصفهان، شیراز-تبریز، شیراز-اهواز، شیراز-آبادان، شیراز-بوشهر، شیراز-بندرعباس، شیراز-ساری، شیراز-لارستان، شیراز-لامرد، شیراز-چابهار، شیراز-کرمان، شیراز-کیش، شیراز-لاوان، شیراز-قشم، شیراز-سیری، شیراز-ماهشهر، شیراز-خارک، شیراز-عسلویه، شیراز-بهرگان و شیراز-رشت می باشد.
پایانه مسافربری: پایانه های مسافربری شیراز چهار باب پایانه مسافربی برون شهری در نزدیکی به ابتدای ۴ محور اصلی خروجی شهر قرار دارند. شهرداری شیراز در سال ۱۳۶۳ خورشیدی اولین پایانه متمرکز خود را با نام «پایانه شهید کاراندیش» مطالعه، طراحی و به اجرا درآورد که در دی ماه ۱۳۶۶ خورشیدی به بهره برداری رسید. «پایانه شهید مدرس» در شرق شیراز و «پایانه امیرکبیر» در جنوب غرب این شهر نیز پس از احداث و تجهیز در اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ خورشیدی، به طور همزمان به بهره برداری رسیدند. همچنین «پایانه غیرمتمرکز سپیدان» جهت سرویس دهی به بخش های شمال غربی شهر شیراز از سال ۱۳۷۵ خورشیدی شروع به فعالیت کرده است.
تاکسی: تاکسیرانی شیراز شیراز دارای بیش از ۱۲٬۰۰۰ تاکسی از انواع مختلف می باشد که بخش بزرگی از حمل و نقل مسافرین درون شهری این شهر را برعهده دارد. این رقم براساس سهم سفر در شهر شیراز ۱٬۸۴ و جمعیت ۱،۲ میلیون تنی نزدیک به ۴۰ درصد از سفرهای درون شهری را عهده دار می باشد. انواع مختلف تاکسی که در شیراز فعال می باشند عبارتند از: تاکسی درون شهری (زرد، سبز و سفید)، تاکسی موقت، تاکسی تلفنی، تاکسی سرویس مدارس، تاکسی فرودگاه، تاکسی ترمینال، تاکسی خطوط ویژه و تاکسی بی سیم. البته سواری های مسافربر شخصی نیز اقدام به جابه جایی مسافر می کنند که به دلیل استفاده از سهمیه سوخت مربوطه، بخش بزرگی از آن ها شناسایی شده و تحت نظارت سازمان تاکسیرانی قرار گرفته اند و همچنین این شهر دارای 126 شرکت حمل ونقل درون شهری رادارا می باشد.
3- خدمات اقامتی و مهمان نوازی
سازمان ایرانگردی و برنامه ریزی استان فارس؛ تعداد هتلهای تحت پوشش سازمان ایرانگردی و و جهانگردی را(26) دستگاه، یک مهمانسرا، 5 هتل آپارتمان و مهمان پذیررا 128 دستگاه اعلام نموده است. بر این اساس تعداد 2939 تخت در هتلها، 570 تخت در هتل آپارتمان ها و تعداد 8628 تخت در مهمانپذیرهای شهر شیراز وجود دارد.
جدول 27-4: تعداد خدمات اقامتی و درمانی شیراز
مهمان پذیر ممهمان سرا ها