۲-هدایت دادن به بسته
۳-رنگ ها
۴-شکل
۷-۴-۴-۱معادن فیروزه دنیا
۱-۷-۴-۴-۱ ایران
مهمترین معدن فیروزه ایران،درشمالشرق ایران ودرنیشابورواقع است که یکى از قدیمى ترین معادن دنیا مى باشد . دردیگرنقاط ایران،ازجمله دامغان،کرمان و …….نیزمعادنى وجوددارد .برای هرایرانی نام فیروزه تداعی‌گر معدن فیروزه نیشابور است معدنی که پس از ۷ هزارسال هنوز چراغی روشن دارد قدیمی‌ترین تراش از فیروزه معدن نیشابور مجسمه‌ای به شکل یک گوساله است که حدود ۷ هزار سال قدمت داشته و هم‌اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. فیروزه ایرانی در دنیا آنچنان شناخته شده است که برای سنجش کیفیت سایر فیروزه‌ها این سنگ قیمتی کشور به‌عنوان مقیاس به کار گرفته می‌شود. معدن فیروزه نیشابور در ۴۵ کیلومتری شمال غرب این شهرستان در جاده قدیم سبزوار و در روستایی به نام «معدن» قرار گرفته است. با وجود گذشت هزاران سال از استخراج این معدن هنوز به‌رغم توسعه علم اکتشاف در ایران اکتشاف معدن فیروزه نیشابور همچنان مسکوت مانده و عملا اقدامی انجام نشده است. این معدن از گذشته توسط بومی‌های منطقه به استخراج رسیده وروش استخراج نیز سینه به سینه در اختیار اهالی روستای معدن قرار گرفته است.
◄   معدن فیروزه نیشابور :
معدن فیروزه نیشابور در مقطع لاوهای ناحیه جنوب غار آبدارکوه رئیس از جنوب به شمال است.قسمت اعظم فیروزه که تاکنون استخراج شده از این واحد است و به‌علاوه این واحد شدیدا تحت تاثیر فرسایش سطحی سوپرژن[۵] قرار گرفته است و مقدار آنیک[۶] تا ۳ درصد است. در بعضی مناطق فیروزه جانشین آپاتیت شده و همچنین درداخل فیروزه رگچه‌ها و دانه‌های پیریت و آلونیت دیده می‌شوندیکی از عوامل کنترل‌کننده فرسایش و کانی‌سازی تکتونیک ناحیه است.
تجمع مینرالیزاسیون[۷] فیروزه معمولا در سنگ‌های سیاه درون‌گیر و در مجاورت زون‌های دگرسانی صورت می‌گیرد.
تصویر ۱-۴ مسیرهای دسترسی به معدن فیروزه نیشابور
◄   معدن فیروزه باغو :
این معدن در فاصله ۱۳۰ کیلومتری دامغان قرار گرفته است. در این معدن فیروزه بیشتر در مجاورت گرانودیوریت[۸] ایجاد شده که سنگ مزبور را می‌توان یک سنگ منبع کانی‌سازی فیروزه شناخت. همچنین آپلیت[۹] های مربوط به گرانودیوریت محتوی دانه‌های پراکنده فیروزه بوده و به‌علاوه مجاور این آپلیت ها دارای فیروزه هستند. دانه‌ها و رگچه‌های فیروزه در ناحیه‌ای از توده آذرین درونی که به‌شدت شسته شده و عمل کائولینیتیزاسیون در آن انجام گرفته به‌وجود آمدهاست.
◄   فیروزه عبدالله گیو :
سنگ میزبان فیروزه عبدالله گیو همانند فیروزه نیشابور شامل مجموعه‌ای ازسنگ‌های آذر آواری نظیر تراکیت، تراکیت آندزیت است.
مجموعه سنگ‌ها تحت تاثیر فازهای تکتونیکی مختلف قرار گرفته و معمولا چنین نواحی با شدت خردشدگی بالا، بیشترین تمرکزکانی‌سازی را در خود جای می‌دهند. بر این اساس این ساختارهای تکنوتیکی به‌عنوان یکی از عوامل کنترل‌کننده کانی‌سازی فیروزه مطرح هستند.
۲-۷-۴-۴-۱ امریکا
       معادن فیروزه آمریکایى ،در بیابان هاى جنوب غرب آمریکا گسترش داشته ،مهمترین آنها معادن نوادا و آریزونا و نیو مکزیکو مى باشد .فیروزه هاى این معدن داراى تنوع رنگ از آبى تا سبز و طرح هاى مختلفى در ماتریکس مى باشد.
◄   معدن جواهر آبی :
معدن جواهر آبی در نزدیکی کوهستان باتل،گونه مهمی از فیروزه راتولید می‌کند که از آبی تند تا سبز تیره که با یک شدت با هم ترکیب شده‌اندو به‌طور نامنظم در ماتریکسی پراکنده‌اند. هنگامی‌که دیگر معادن موجوددر نوادا، که دارای همان نام معدن جواهر آبی کوهستان باتل بوده و حدودا درسال ۱۹۳۴ تولید خود را آغاز کردند، امروزه بسته هستند، محصول فیروزه معدن جواهر آبی بسیار ارزشمند است. زیرا بسیار خوشرنگ و سخت بوده و همچنین برای کلکسیونرها نیز بسیار مطلوب است.
◄   معدن کاندلاریا:
معدن کاندلاریا یک معدن کوچک در ایالت نوادا است. این معدن سنگ‌هایی درابعاد بسیار کوچک تولید می‌کند و تنها در بعضی مواقع از سال فعال است. دراین معدن یک سنگ با کیفیت فیروزه به رنگ آبی تیره با تناوبی از سیاه وقهوه‌ای، همراه با ماتریکسی غیررگه‌ای است. فیروزه‌های استحصال شده از این معدن جذاب بوده ولی به‌دست آوردن آن تا حدودی مشکل است. زیرا در بسیاری اوقات، مقدار در دسترس این فیروزه اندک بوده و از این رو یکی از سنگ‌های بسیار مطرح برای کلکسیونی شدن است.
۳-۷-۴-۴-۱افغانستان
چهار معدن مهم فیروزه این کشور یعنی معادن پنجشیر، یاقوت جگدلک، لعل بدخشان و نورستان بشکل غیر فنی استخراج شده به بازار هندوستان و مارکیت پاکستان بفروش می‌رسد.
فصل دوم:
گردآوری اطلاعات))
-شناسایی سنگ فیروزه
-تقسیم بندی فیروزه
-خصوصیات فیروزه
۲٫گردآوری اطلاعات:
۱-۲ شناسایی سنگ فیروزه
بر اساس نوع، درصد ترکیبات و محل تشکیل رنگ‌هایی دارد که در طیف وسیعی از آبی کم رنگ تا آبی پر رنگ و سبز روشن و در مواردی سبز تیره نمودار می‌شود. جلای آن واکسی یا چینی و سختی آن ۵ الی ۶ است که هر چه میزان آب در ساختمان آن افزایش یابد از سختی آن کاسته می‌شود.
تصویر۲-۱ نمونه ای ازسنگ فیروزه
۲-۲ دس

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است

ته بندی فیروزه از نظر سنگ
جزو سنگ های نیمه قیمتی است، ولی فیروزه عجمی درجه یک نیشابور قیمتش با برلیان برابری می کند.
۳-۲ تقسیم بندی فیروزه نیشابور
به صورت کلی تقسیم بندی های مختلفی برای فیروزه نیشابور می توان در نظر گرفت . این تقسیم بندی ها می تواند بر اساس خواص مختلفی از جمله رنگ ، خواص فیزیکی ، شکل ظاهری ، نحوه استخراج ، کیفیت و ارزش سنگخام فیروزه ، نوع و شکل فیروزه تراشیده و … باشد . در ادامه به تقسیم بندی های مختلف فیروزه اشاره خواهد شد .
۱-۳-۲ انواع فیروزه نیشابور از نظر نوع ذخیره