دسته بندی علمی – پژوهشی : بررسی چالش های حاکم بر بسته بندی فیروزه نیشابور- قسمت ۲۷

پایان نامه

دسته بندی علمی – پژوهشی : بررسی چالش های حاکم بر بسته بندی فیروزه نیشابور- قسمت ۲۷

۵-۴-۲ توفال نیم رنگ
تفاوت آن با نوع قبلی آنست‏ که به رنگ روشن‏تر است.
۶-۴-۲ توفال سفید
رنگ آبی خیلی روشن دارد.
۷-۴-۲ چغاله
فیروزه‌ای است درشت، شبیه «فیروزه‏ی‏ عجمی» اما به رنگ آبی کم رنگ. جنس آن سست است، به طوری‌که نمی‌توان آن‌را به خوبی جلا داد و پرداخت کرد. به آن فیروزه‏ی «باب مکه» هم می‌گویند چون مورد پسند کشور عربستان سعودی می‏باشد. چغاله، از نوع نازل فیروزه‌ی نیشابور است.
۸-۴-۲ شجری
فیروزه‏های رگه‏دار را می گویند.‎ سنگ‏ آن به شکلی است که گویی دانه‏هایی ریز و درشت فیروزه را بر زمینه‏یی از رنگ سیاه یا زرد، پهلوی هم می گویند. وجه تسمیه‌ی‏ «شجری» آنست که گاه رگه‏های آن، به صورت شاخه‏های درخت،‏ نمایان می‏شود.
۹-۴-۲ شکوفه
فیروزه‌ای است ریزتر از «چغاله» و فیروزه‌ی کمی دارد. این سنگ فیروزه را به صورت «شکوفه» یا «اشک» یا «لوز» می‏تراشند.
۱۰-۴-۲ چال یا نرم
این فیروزه، کمی بزرگ‌تر از «عدس» در سنگ‌های معدن دیده می‏شود. آن‌را به صورت گرد می‏تراشند. این فیروزه، قبلا در آمریکا فروش داشت و همچنین‏ به هندوستان صادر می‌شد و در آن‌جا برای خال‏بینی که نوعی‏ آرایش سنتی زنان هند است، مورد استفاده قرار می‌گرفت و نیز از آن نوعی انگشتری بنام «انگشتری بمبئی» می‏سازند که موردپسند مردم هند است. از این نوع فیروزه، در تهران، انگشتری‏ دوطبقه می‏سازند که به انگشتری «شکوفه» معروف است.
۱۱-۴-۲ درشت
سنگ‌های نسبتاً بزرگی است که در آن‏ رگه‏های باریک و پراکنده و نازک فیروزه دیده می‌شود. این‏ نوع فیروزه، نازل‌ترین نوع فیروزه‌ی نیشابور است.
۵-۲ مشخصاتی که فیروزه را بر این اساس قیمت گذاری می کنند
سنگ فیروزه، یک نوع سنگ آتش‏فشانی است که پس از فعل و انفعالاتی شیمیایی، در طی قرن‌ها تبدیل به دانه‏ها یا رگه‏هایی آبی‏رنگ در میان توده‏های سیاه سنگ یا خاک شده‏ است. ضخامت رگه‏های فیروزه دراین سنگ‌های سیاه در حدود چند میلیمتر است که بندرت به یک سانتیمتر می‌رسد. اما طول آن‌ها از چند سانتیمتر تا چند متر هم دیده شده است. ابعاد دانه‏های فیروزه در سنگ نیز در حدود چند میلیمتر است ولی‏ فیروزه‏هایی که در حفره‏های خاکی معدن پیدا می‏شود نسبتا بزرگترند و تا یکی دو سانتیمتر ضخامت پیدا می‏کنند. این نوع،‏ مرغوب‌ترین نوع سنگ فیروزه است.
انواع فیروزه، پس از قیمت گذاری بنا به نوع، جنس،رنگ،محل مصرف فیروزه ، هر یک به اسمی نامیده می‌شود. این اسامی، شاخص نوع‏ فیروزه است و هنوز در میان سوداگران فیروزه و فیروزه‌تراش‌ها و جواهرفروش‌ها معمول است.
۶-۲ انواع فیروزه
۱٫فیروزه در بین جواهرات درجه دوم بهترین سنگ می باشد . رنگ داخلی و خارجی آن یکسان بوده و فرقی نمی کند.
۲٫فیروزه ۲ نوع دارد : ۱- فیروزه مشرقی (مانند فیروزه نیشابور) که رنگ آن هیچ زمان خراب نمی شود
۲- فیروزه مغربی که رنگ آن خراب شده و به سبز تبدیل می گردد . فیروزه به رنگ های آبی ، سبز و سفید وجود دارد ، که گرانترین نوع آن فیروزه مشرقی به رنگ آبی فیروزه ای می باشد.
۷-۲ خصوصیات فیروزه
۱-۷-۲ ترکیب شیمیایی
فسفات آلومینیم و مس آبدار
۲-۷-۲ رنگ
آبى ،سبز ،سبز آبى
۳-۷-۲ سختی
۵-۶
۴-۷-۲ ضریب شکست
۶۲/۱
۵-۷-۲ سیستم تبلور
ترى کلین
۸-۲ صنایع مرتبط با فیروزه
۱-۸-۲ صنایع دستی فلزی
ساخت زیورآلات
۲-۸-۲ صنایع دستی سنگی
تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

Back To Top