بررسی چالش های حاکم بر بسته بندی فیروزه نیشابور- قسمت ۲۸

پایان نامه

بررسی چالش های حاکم بر بسته بندی فیروزه نیشابور- قسمت ۲۸

فیروزه کوبی
مرصع کاری
۹-۲ خطرات تهدید کننده فیروزه
دو خطر جدى ،فیروزه را تهدید مى کند ؛یکى صدمات ناشى از ضربات سخت و دیگرى ،تغییر رنگ فیروزه که ناشى از ساختار متخلخل فیروزه است .
۱۰-۲ محصولاتی که فیروزه در آن کار می شود
علاوه بر زینت‌آلات زنانه و مردانه ‏ با استفاده از فیروزه،اشیاء مختلفی‏ را زینت می‌دهند و می‌فروشند از این قبیل؛ قلیان، چپق، نی سیگار، دسته‏ی شمشیر، قاب قرآن، صندوقچه، عصا، مجسمه، سنجاق کراوات و نیز آویزه‏هایی به شکل قلب و تخم مرغ نیز می‎سازند همچنین آیاتی از قرآن کریم را با استفاده از فیروزه‏ی‏ تخت به صورت تابلوهایی زیبا درمی‏آورند. علاوه بر این، کلمات‏ مقدسی از قبیل «اللّه» و اسامی ائمه -به خصوص «حضرت علی‏ (ع)» و نام«پیامبر» (حضرت محمد(ص) را از فیروزه‏ می‌تراشند. از فیروزه‏ی «شجری» اشیاء زینتی به شکل کاسه، بشقاب و همچنین انواع پرندگان به خصوص طاووس می‏سازند.
۱۱-۲ موادی که باعث تغییر رنگ فیروزه می شود
فیروزه تنها سنگ معدنی است که به مواد روغنی حساسیت دارد، چون منافذش حالت تخلخلی دارد و مواد روغنی را جذب خودش می کند، به مرورزمان باعث تغییر رنگ فیروزه می شود و وقتی تغییر رنگ داد سبز مات می شود و به این ترتیب قیمت و کیفیت فیروزه کاهش پیدا می کند. وقتی سبز مات شد اگر میلیون ها تومان باشد دیگر هیچ ارزشی ندارد. تنها راه نگهداری این است که از مواد روغنی حتی کرم و عطر و ادکلن دور نگه داشته شود. حتی در کمدی که عطر و ادکلن است نباید فیروزه را نگه داشت، البته تغییر رنگ در نگین فیروزه در نتیجه تابش نور آفتاب، تبخیر آب طبیعی موجود در فیروزه یا حتی در اثر مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی بانوان نیز رخ می دهد.
– لوسیون ها و عطر ها ،منجر به تغییر رنگ فیروزه مى شود .
– از تمیز کننده اولترا سونیک مورد جواهرفیروزه استفاده نشود .
– اگر نگین فیروزه به روى پایه نقره استوار است ،برخى ترکیبات مورد استفاده براى تمیز کردن و صیقل دادن نقره که حاوى اسید است ،به فیروزه صدمه می رساند.
۱۲-۲ تاثیرات و فواید فیروزه روی بدن انسان
سنگ فیروزه به عوارض عملکردهای نادرست کبد و غدد کمک میکند. چشمها را نیرو میبخشد و علیه بیماریهای چشم و گردش خون مؤثر است. التهابات ریوی و بیماریهای دستگاه تنفسی را درمان کرده، در برابر افسردگی مفید بوده و قلب را تقویت میکند.فیروزه برای همه بیماریها که بر اثر کمبود مواد غذائی و تغذیه بد ایجاد میشوند به کار میرود. معمولاً هنگام پارگی رباطها و تاندونها، جریان خونی را در بافتهای عضلانی زیادتر میکند. همچنین به خاطر درخشش خود، شادی آور است و اهرمی سودمند برای جبران کمبود اکسیژن، مسمومیتهای خونی و استرس میباشد. سنگ فیروزه کمک مؤثری به درمان آن نواحی از بدن که تحت هجوم ویروس ها و باکتری ها هستند مینماید. گفته شده فیروزه از عملکرد و شفابخشی بیکران خود آگاهی ندارد.
فیروزه سنگی توانمند و حامی به شمار میرود. این سنگ باعث شادی و نشاط در افراد غمگین و افسرده میشودو به آنها نیروی لازم برای به انجام رساندن کارهای سخت با ظرافت و چابکی را منتقل میکند.
۱۳-۲ تقسیم بندی فیروزه در هنگام تراش
سنگ هایی که ریز هستند و امکان نگهداشتن آنها در میان انگشت ها جهت تراش وجود ندارد، این نوع سنگ ها را روی چوب حصیر می چسبانند تا از چوب به عنوان دستگیره برای نگهداشتن سنگ در دست استفاده شود و به آن سرچوبی گفته می شود و سنگ های درشت تر را که با دست امکان نگهداشتن آن باشد جدا سازی می کنند سپس توسط دستگاهی دیگر که چرخ تراش نام دارد و دارای یک تیغه از جنس فلز که دارای سختی زیادی است فیروزه ها را به صورت اشکال مختلف تراش می دهند.
تصویر ۲-۱۱ سنگ های ریز
تصویر ۲-۱۲ سنگ های درشت
۱۴-۲ اشکال فیروزه تراشیده
۱-۱۴-۲ تراش سنتی
الف) تراش سنتی؛ از قدیم‌الایام، فیروزه را جز موارد استثنایی، فقط به دو شکل بیضی و گرد (دایره) و به اندازه‏های مختلف می‏تراشیدند؛ هم‏اکنون نیز این دو شکل‏، رواج بیش‌تری دارد و نود درصد فیروزه‏های تراشیده به این دو شکل‏ است. البته جواهرفروشی‌ها نوع گرد آن را مرغوب‏تر می‌دانند. این‏ دو نوع فیروزه است که بر روی انگشتری برنجی قرار می‌دهند.
۲-۱۴-۲ تراش جدید
ب) تراش جدید؛ از ۵۰ سال پیش ]حدود نیمه‌ی دهه‌ی ۱۳۴۰[ تاکنون، فیروزه را به‏ شکل‌های دیگری نیز می‏تراشند و البته هر شکل آن، در جواهرسازی، مصرف خاصی دارد. شکل‌های جدید عبارتند از: لوزی، اشک یا بادامی، مستطیل، سه‌گوش، دل، کوبیسم (بی‏شکل است.)
۱۵-۲ انواع ومشخصات فیروزه تراشیده
۱-۱۵-۲ عجمی
الف) مشخصات فیروزه‌ی عجمی خوب:
— رنگ آسمانی سیر دارد.
— درشت است.
— رگه و لکه ندارد.
— «خط فارسی» نگین (خط دور نگین) متناسب است.
— ضخامت فیروزه، زیاد است.
— «برس» ندارد (برس؛ ذرات ریز و سفید آهک را گویند) چه این‌که این ذرات روغن و آب را به خود جذب می‌کند و موجب فساد فیروزه می‏شود.
— وزن مخصوص آن نسبت به دیگر فیروزه‏های هم‌حجم، زیادتر است.
۲-۱۵-۲ شجری
— به رنگ آبی سیر است.
— درشت است.
— رگه‏های سیاه دارد.

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

Back To Top