بهترین راه برخورد با خودخواه ها

کلا، همیشه پیشنهاد بر اینه که «اگه شما نسبت به بقیه مهربون باشین و به اونا احترام بذارین، رفتار مثبت شما نتیجه بخش هستش و به موفقیت دست پیدا می کنین.» ولی همونطور که شایدً زندگی تا الان به شما نشون داده، افراد خودخواه همه جا هستن.

اونا همیشه رفتار خوبی ندارن، و متأسفانه، این رفتار می تونه به اونا اجازه بده که چیزی که شما می خواین و لیاقتش رو دارین رو درست از زیر دستتون بقاپند. چطوریه که این اخلاق ناشایست اونا رو قادر می سازه تا از شما موفق تر باشن؟

مزیتای مخفی دست بالا گرفتن خودتون

دکتر گلن گهر استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک در نیو پالتز در مقاله ای اشاره میکنه که خودخواهی چه جوری می تونه امتیازات خاص خود رو به دنبال داشته باشه:

1. آدمای خودخواه ترسی ندارن که خشم خود رو بروز دهند یا به بقیه حمله کنن.

آدمای خودخواه معمولاً عصبانیت خود رو بروز می دن و تقریباً آسون وارد دعواهای شخصی می شن. نیاز به هوش هیجانی خیلی زیادیه تا بتونین از خودتون دفاع کنین بی اینکه این شرایط رو بدتر کنین، و خیلی از آدما به اندازه ای از این حمله ها شوکه می شن که اصلاً نمی دونن چه جوری واکنش نشون بدن.

چجوری با افراد خودخواه مقابله کنیم؟
2. آدمای خودخواه یه جور رقابت هستن.

آدمای خودخواه معمولاً در تستای شخصیتی نمره پایینی در مورد اخلاق «دوست داشتنی بودن» کسب می کنن. اونا اهمیتی نمی دن که با لج بازی خواسته خود رو پیش ببرن و روبروی پیشنهادهای بقیه مقاومت کنن، حتی با اینکه به شکلی «قابل احترام» این کار رو انجام می دن. مقاومت خودخواهانه اونا بقیه رو خسته می کنه.

3. آدمای خودخواه باور دارن که برتر از بقیه هستن (و از این موضوع لذت می برن).

حتی با اینکه آدمای خودخواه نمره پاینی در آزمونای شخصیتی واسه اخلاق «دوست داشتنی بودن» می گیرن، ولی در معیارهای مربوط به حس برتر بودن، و معیارهای مربوط به تسلط اجتماعی نمرات بالاتری کسب می کنن. احساسات اونا در مورد اینکه در سطحی بالاتر از بقیه قرار دارن به روشای مختلف از اونا حمایت می کنه، مثلاً اعتماد به نفس بیشتری به اونا میده تا خطر انجام دهند یا حتی در نظر افراد جنس مخالف جذاب تر به نظر برسند.

برابری در همه این مزیتا چیه؟ ترساندن و ارعاب. هر اخلاق به شکلای مختلف فرد خودخواه رو مثل به یک خرس وحشی می کنه. خرس شاید بد بو و پر از کک و حشره باشه، ولی به شکل ترسناکی قدرتمنده. اگه به اندازه کافی شجاع، صبور و دارای اعتماد به نفس نباشید تا بتونین با شرایط روبرو شید، فرد خودخواه می تونه روبروی شما غرش کنه تا اینکه آخرش عقب نشینی کنین. و به محض اینکه این کار رو انجام بدین، فرد خودخواه خود رو به عنوان فرد مسلط بر شرایط اثبات کرده. این افراد مسلط هستن که می تونن قدرت و تموم فایدهایی که همراه با اون میاد رو به دست بگیرن.

اگه آدمای خودخواهد سر راه شما قرار بگیرن، چه کاری باید انجام بدین؟

دکتر گهر پیشنهاد می کنه که با بقیه همکاری کنین و از قدرت اعداد استفاده کنین تا در برابر آدمای خودخواه در زندگیتان از خود دفاع کنین. مثلا، می تونین با هم تیمی هاتون دست به دست هم بدین تا فرد خودخواه مجبور شه از تموم زنجیره فرمانا و پروتکلا پیروی کنه، به جای اینکه این فرد بی اهمیت به بقیه و موافقت اونا روی ایده های خود اصرار کنه. ولی اگه خودتون تنها هستین و مجبور هستین به تنهایی با فردی خودخواه مقابله کنین، این روش ها رو امتحان کنین:

1. طبق واقعیات عمل کنین.

اعتماد به نفس بیشتر از حد آدمای خودخواه معمولاً بیشتر بر حس داخلی و درک اونا مبنی بر این که از بقیه برتر هستن، استواره. وظیفه شما اینه که با خواسته مؤدبانه واسه ارائه اطلاعات و دلایل، اون حس و درک رو تغییر بدین. مثلا، با روی خوش بگید که دوست دارین مدرکی مبنی بر دستاوردهایی که فرد مقابل ادعایش رو داره رو ببینین. اگه اونا با پررویی روی دیدگاهی اصرار می کنن که شما با اون مخالف هستین، از اونا بخواهید که منبع و مرجعی واسه ادعایشان بیارن.

2. اسم کسی رو بیارین که به موفقیت رسیده.

مثلا می تونین بگید، «فو ق العاده! این موضوع من رو یاد خانوم X از واحد حسابداری میندازه. می دونستی که اون…» یا «فکر می کنم که می میتونی با آقای Y رابطه برقرار کنی. مطمئنم که می میتونی چیزهای خیلی از اون یاد بگیری.» این کار باعث نمی شه که حرفی که فرد خودخواه زده بود کم ارزش شه، ولی مکالمه رو به سمتی میبرد که فرد خودخواه مجبور می شه تایید کنه (هر چند به شکل ناخودآگاه) که اون تنها کسی نیس که دارای مهارت، علم یا ایدهه.

چجوری با افراد خودخواه مقابله کنیم؟
3. مرزهای مشخصی رو مشخص کنین.

آدمای خودخواه معمولاً فکر می کنن که لازم نیس از کسی اجازه بگیرن، یا اینکه ایرادی نداره اگه مزاحم زمان و فضای فرد دیگری شن. اگه در مورد چیزی که تحمل می کنین و نمی کنین محکم و قاطع باشین، اونا به سرعت می فهمند که نمی تونن به شما زور بگن.

4. روراست باشین.

بیشتر وقتا، آدمای خودخواه حتی خودخواه تر از قبل می شن چون که بقیه با نظرات اونا موافقت می کنن تا از بروز برخوردهای آزاردهنده جلوگیری کنن. راستی داشته باشین، حتی اگه این کار کمی نا آرومی بسازه که مجبورید با اون کنار بیایید. مثلا، اگه فرد مقابل به مدت یک ساعت در مورد زیبایی و عظمت نقاشی خود که مثل خط خطیای بچه های کوچیک مثل اینکه صحبت می کنه، ایرادی نداره که بگید اون نقاشی از نقطه نظر شخصی خیلی به نظرتون جذاب نمیاد. در آخر، راستی و شفافیت شما به اونا نشون میده که شما کسی هستین که میشه بهتان اعتماد کرد، نه اینکه تحت تأثیرتان قرار داد.

5. با اون دوست شید.

این به اون معنا نیس که باید برایشان کلوچه بپزید و هر موفقیت اونا رو در شبکه لینکدین تشویق کنین. بلکه به این معنیه که باید زمان صرف کنین تا بفهمین که اون واقعاً چه جور آدمیه و چه چیزی به اون انگیزه میده. هر چند این موضوع همیشه صادق نیس، ولی خودخواهی بعضی وقتا می تونه رنج و نبود اعتماد به نفس رو مخفی کنه، و یه جور رفتار واسه برخورد با مشکلات شخصیه.

اگه داستان اونو بدونین، در موقعیت بهتری قرار دارین تا احساسات خود رو در مقابله با اون تحت کنترل قرار بدین. ولی شایدً مهم تر اینه که شانس بیشتری دارین تا نیازهایی که فرد مقابل سعی داره از راه خودخواهی گرفت رو جواب بدین، که می تونه رفتار منفی اونو کاهش بده و یا اینکه به طور کامل متوقف کنه.