تاریخچه روابط عمومی در ایران

حمید مولانا
نوعی از تبلیغات،رابط بین سازمان ها و مردم
سازمان و مخاطبان
تشریح اهداف سازمان به مردم، بازخوردگیری
هوشمند سفیدی (1385)
عملیات ارتباطی آگاهانه، تجزیه و تحلیل گرایش های مخاطبان و افکار عمومی ،اطلاع یابی ،ابزارهای ارتباطی
سازمان و عامه
گفت و گو،کاربرد روش ها و ابزارهای ارتباطی
کاظم متولی (1372)
اطلاع رسانی و بازخورد گیری
سازمان و عامه
ایجاد حسن تفاهم
تاریخچه روابط عمومی در ایران و جهان :
اصطلاح روابط عمومی،ترجمه واژه به واژه اصطلاح انگلیسیPublic relations است.این اصطلاح درایران برای نخستین باردرشرکت نفت به کارگرفته شده و برای اولین بار ،دفتری به این نام درهمین سازمان ایجادگردید .
سازمانهاومؤسسات دیگرکشورمان سالهاپس ازشرکت نفت واحدی به نام روابط عمومی درتشکیلات خودایجاد کردند .
درزبان عربی روابط عمومی را «اَلعَلاقاتُ العامَه ُ» ترجمه کرده اند .
در ایالات متحده آمریکا که برای نخستین بار،روابط عمومی به عنوان یک حرفه مطرح شد.
در دهه اول قرن بیستم در آمریکا،دفاتری به نام (دفاتر تبلیغات) یا (دفتر مطبوعات ) به وجود آمد و پس از چندسال ،عنوان (روابط عمومی) گرفت.
پیدایش روابط عمومی در سازمان های کشورما به مفهوم امروزی و حرفه ای آن،یک از رها وردهای غرب برگفته از موسسات کشور های صعنتی می باشد.البته از آغاز و پیدایش تمدن در ایران ،پادشاهان،رهبران مذهبی و اجتماعی و دست اندرکاران فعالیت های افتصادی،متناسب با زمان و محیط خود،از تکنیک های روابط عمومی بهره می گرفتند.
رشد کمی و کیفی زندگی اروپائیان و امریکائیان،ارتقای آموزش،بالا رفتن سطح فرهنگ و پیدایش حکومت های دموکراتیک،فرد را در مرکز اهمیت قرار داد و توجه موسسان را به افکار عمومی ضرورت بخشید.در این مقطه،بی توجهی به نظر اشخاص و (افکار عمومی) باعث ورشکستگی و نابودی می باشد. به همین دلیل،مدیران آگاه موسسات،از از دهه پایانی قرن نوزدهم به بعد،به ایجاد (دفاتر مطبوعاتی) پرداختند تا از طریق این دفاتر،با مردم ارتباط برقرار کرده و نظرات مساعد آنها را جلب نمایند.تکامل همین دفاتر مطبوعاتی ،راه را برای پیدایش دفاتر روابط عمومی برای نخستین بار در ایالات متحده آمریکا در نوشته های اداره اتحادیه راه آهن ایالات متحده به کار برده شد. در دهه اول قرن بیستم،نخستین دفاتر روابط عمومی در موسسات این کشور ایجاد گردید.
در سال 1906 میلادی،اولین شرکت خصوصی که خدمات روابط عمومی به مشتریان خود ارائه می کرد به وجود آمد.نخستین شرکت روابط عمومی توسط ایوی لدبترلی فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون و خبرنگار روزنامه New York world در شهر نیویورک تاسیس شد.این فرد را در آمریکا،(پدر روابط عمومی)می نامند (میر سعید قاضی ، 1379 ،97).
نخستین دوره آموزشی روابط عمومی ،تحت همین عنوان ،درسال 1923 میلادی در دانشگاه نیورک تشکیل گردید.این دوره توسط ادواردال.برنیز تدریس می شد.وی نزدیک به 102 سال عمر کرد و حدود 75 سال به تهیه و ارئه مقاله و تالیف کتاب های روابط عمومی ،تدریس و مشاوره پرداخت (انصاری، 1385 ، 32).