جاذبه های گردشگری شهر مشهد

حاشیه بزرگراه شهید همت(صد متری) حد فاصل میدان بار نوغان و میدان امام حسین
مرکز اسکان جمهوری
ابتدای بلوار فرودگاه، حد فاصل چهارراه پروین اعتصامی و جاده سنتو
مرکز اسکان شهید صادقیه
بزرگراه فجر، بلوار شهید آوینی(گلشهر)، شهید آوینی 8، آفرینش 5
مرکز اسکان سپاد
انتهای بولوار خیام شمالی-بعد از میدان خیام(میدان سپاد) مرکز تجاری سپاد
مرکز اسکان شهید خورشیدی
حاشیه بزرگراه شهید کلانتری حدفاصل میدان آزادی و میدان صدا و سیما
مرکز اسکان وحدت
ابتدای بلوار ولایت، روب هروی پارک وحدت
5-خدمات پذیرایی
توزیع رستورانها و اغذیه فروشی های شهر مشهد با توجه به موقعیت خاص حرم مطهر، بیشترین تمرکز را در محدوده خیابان های مرکزی شهر مشهد دارد. البته بیشتر غذاخوری ها و رستورانهای اطراف حرم مطهر زیر مجموعه هتلها و مهمانپذیرهای مستقر در این منطقه هستند. پس از این منطقه، توزیع در سطح شهر تقریباً یکنواخت است. دومین رتبه از نظر تمرکز رستورانها و غذاخوری ها، مربوط به ییلاقات اطراف مشهد خصوصاً طرقبه و شاندیز است که علاوه بر شهروندان مشهدی، یکی از جاذبه های گردشگری شهر مشهد محسوب می شود که شیشلیک را بعنوان غذای سنتی مشهد ارایه می نمایند. جدول زیر مجموعه مراکز پذیرایی مهم مشهد را نشان می دهد. علاوه بر این تعداد، اغذیه فروشی ها، سفره خانه ها و کافی شاپ ها نیز ارایه دهنده خدمات تغذیه هستند.
جدول شماره 9-4 رستورانها و غذاخوری های مهم شهر مشهد
تعداد واحد پذیرایی بین راهی داخل استان خراسان رضوی برای مسافرین و زایرینی که قصد عزیمت به شهر مشهد را دارند درصد از واحدهای پذیرایی کل کشور را دارد. آنچه مسلم است افزایش کیفیت خدمات پذیرایی 103 واحد است که 22/5 و نظارت بیشتر بر سلامت و بهداشت این مراکز می تواند در افزایش اطمینان مسافران مؤثر بوده و باعث رونق این اماکن شود. خصوصاً در مورد مسافرانی که با اتوبوس به مشهد عزیمت می نمایند.
خدمات تجاری
اقتصاد مشهد بیشتر بر روی زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار و همچنین چرم صنعتی(به صورت زینتی) و صنعت فرش و درآمد ناشی بخش زیارت و گردشگری استوار است. بسیار ی از این مراکز خرید برای زایرین و گردشگران، علاوه بر جذابیت خرید وسایل مورد نظر محلی برای گذران اوقات فراغت و استراحت است. یازار پروما با فضایی برای بازی کودکان، رستوران در الماس شرق و غذاخوری ها و اغذیه فروشی در بازار بین المللی و بازار خیام از این جمله است. مجتمع تجاری زیست خاور که در قلب شهر واقع است، توانسته با ارایه کالاهای متنوع مورد نیاز شهروندان و زایرین و گردشگران غیر زایر، به یکی از مراکز خرید مهم در شهر مشهد تبدیل شود. در این مجتمع نیز امکانات رفاهی همچون اغذیه، رستوران، نمازخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد که بسیاری را به حضور در این مجموعه دعوت می نماید. خصوصاً ارائه کارهای هنری و صنایع دستی، جواهرات و زیور آلات، سوغات شهر مشهد (زرشک، نبات و زعفران) و نیز وجود بانک، عابر بانک و آزانس هواپیمایی و قطار در مجاورت آن بر تعداد بازدیدکنندگان این مجموعه افزوده است.
جدول شماره 10-4: مراکز تجاری مهم شهر مشهد
ردیف
نام مرکز
ردیف
نام مرکز
1
بازار رضا