جاذبه های گردشگری مذهبی شهر قم

6/8
15
52/13
3/11
سهم قم از کل کشور
34/5
2/4
9/9
10
8/11
68/8
3/9
8/9
مأخذ: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، 1387
همانطور که در جداول بالا مشاهده می کنید آمار گردشگران خارجی وارد شده در سال 80 حدود 5/4 درصد بوده که در سال 87 به 7/5 درصد افزایش یافته اما تعداد گردشگران خارجی وارد شده به شهر قم از در سال 1380 حدود 75000 بوده که این تعداد در سال 1387 به حدود 199275 رسیده که حدوده رشد سه برابری را نشان می دهد.
2-2-4- جاذبه های گردشگری مذهبی شهر قم
مختصات جغرافیایی شهر قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س) که تقریبا در مرکز جغرافیایی شهر قرار گرفته، دقیقا برابر با “15’ 35 50 درجه طول شرقی و “30 ’28 34 عرضه شمالی است (شکل…) (سازمان مدیریت و برتامه ریزی استان قم،1383: 34). مهمترین و شاخص ترین جاذبه های گردشگری قم که هر روزه مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران و زائران داخلی و خارجی قرار می گیرند، حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران می باشد آستانه مقدس حضرت معصومه(س) گنجینه ای نفیس از آثار هنری و معماری است که همواره بر تارک مشاهده متبرک جهان تشیع می درخشد، این جاذبه به جهت اهمیت و نقش مذهبی – زیارتی خود ساختار و کارکد گردشگری مذهبی شهر و منطقه قم خود را تحت تاثیر کامل خود داده و تمام افتخار و پیشرفت قم مدیون این آستانه است. همچنین مسجد مقدس صاحب الزمان(جمکرن) که در سال 373ه. ق ساخته شده ارزش و احترام والایی میان شیعیان جهان دارد، این مسجد همه روزه، بخصوص شب های چهارشنبه هر هفته پذیرای گروه زیادی از علاقه مندان به اهل بیت(ع) از نقاط مختلف ایران و جهان است. از دیگر جاذبه های مذهبی، فرهنگی، و تاریخی قم می توان به بیش از 400 امام زاده در قم به صورت پراکنده مدفون هستند. مساجد، کتابخانه ها، خانه های تاریخی، موزه ها، کارونسراها، آتشکده ها، (چهار طاقی ها)، میلها، پل ها، تپه ها و قلعه های باستانی، آب انبارها، بازازار و تیمچه های قم که بر جاذبه های سیاحتی آن افزوده اند، اشاره کرد.
جاذبه های طبیعی گسترده و منحصر بفردی نیز در قم وجود دارد که می توانند برای جذب گردشگران، به ویژه گردشگران خارجی مکان های دیدنی مناسبی باشند، جاذبه های پارک ملی کویر(با بیش از 600 هکتار مساحت در در شمال شرق قم از بزرگترین و مهمترین مناطق اکولوژیکی ایران است که از نظر تنوع گونه ها حیوانی و گیاهی در جهان کم نظیر است) (صابری و ربیع نیا،1384).
به طور کلی جاذبه های گردشگری قم را می توان براساس کارکردهای مختلف آن طبقه بندی کرد(جدول…). چنانچه هر یک از این جاذبه ها در فرایند برنامه ریزی گردشگری مذهبی قرار گیرند، می توانند تأثیرات مثبت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اکولوژیکی فراوانی را برای شهر و منطقه و استان(مانند افزایش درآمد، اشتغال، پایداری اقتصادی، پراکنش گردشگران مذهبی در منطقه و افزایش ظرفیت پذیرش شهر و نظایر اینها) به همراه داشته باشد.
جدول 15-4: تقسیم بندی جاذبه های گردشگری شهر قم و نزدیک آن بر اساس کارکرد های مختلف
کارکرد
جاذبه های
مذهبی
جاذبه ها