جنگ های ایران و روس

دانلود پایان نامه

سایت دیاسپورای تالش در مسکو(جمعیت مهاجران تالش)
3-تالش ارگ
این سایت توسط دکتر آتاخان ابیل اف فعال حقوق بشر تالشان اداره می شود.
4-تالشه که
این سایت توسط دکترمشفق کریم اف در باکو راه اندازی و اداره می شد و سایتی صرفا فرهنگی بود اما با فشار حکومت باکو غیر فعال گشته است.
5-آز دیاسپورا ارگ
این سایت مربوط به جمعیت مهاجران آذربایجانی به روسیه است که تالشها جهت کسب خود مختاری در آن فعال بوده اند. از سایت های معروف دیگر می توان به ،سایت تالش،سایت تالش فرم،سایت آتروپات، اشاره کرد. در تالش شمالی بر خلاف تالش جنوبی وبلاگ کم است.مدتی تالش های شمالی در شبکه اینترنتی تلفنی واپ بسیار فعال بودند واپ تالش تشکیل داده بودند. پس از گشایش فیس بوک اکثرا در این شبکه اجتماعی فعال شدند. اسامی تعدادی از صفحات از قرار زیر است:
امه تولشونیمون(ما تالشیم)، تولوشون(تالشان)، بوتون تالشلار بورا گلسین(همه تالش ها به اینجا بیایندتالش موزیک،تالش مطبخ،صفحه های شخصی سران تالش و….
4-7-مهاجرت ها در تالش شمالی
4-7-1-موج اول : میانه جنگهای ایران و روسیه و عهدنامه های ترکمنچای و گلستان
اولین مهاجرت های دویست سال اخیر پس از پایان جنگ های ایران و روسیه رخ داد که بخش عمده اش مربوط به خانواده، طایفه و خدمه و رعایای میرحسن خان تالش بود که همراه او به بخش جنوبی آستارا و نمین که در مرز ایران باقی مانده بودند آمدند و شامل چندین هزار نفر میشد. که در تکوین شهر نمین تاثیر عمده داشتند.
4-7-2-موج دوم: در خلال و بعد از جنگ جهانی اول
مهاجرت بزرگ بعدی در بحبوحه جنگ جهانی اول و انقلاب اکتبر 1917 روی داد انقلاب گروهی براثر جنگ و بی ثباتی خانه و کاشانه خود را از دست دادند و به ایران مهاجرت کردند مهاجرت خصوصا قشر مذهبی و روحانیون تحت فشار انقلاب کمونیستی در شوروی به ایران مهاجرت کردند.
4-7-3-موج سوم :در خلال و بعد از جنگ جهانی دوم
موج سوم مهاجرت ها با درگیری روسیه در جنگ جهانی دوم آغاز شد. بسیاری از خانواده ها بر اثر فشار جنگ و فشار دولت شوروی به تالش جنوبی مهاجرت کردند بسیاری نیز موقتی و با سودای بازگشت آمده بودند و پس از بسته شدن مرز نیمی از اهالی خانواده شان در آن سوی ماند و نیمی در این سو که منجر به بیش 60 سال جدایی گشت تا باز شدن مرز پس از1989 مردم خود از مرز گذشتند و فامیل خود را یافتند.
مهاجرت های اجباری یا تبعید دست جمعی وسیعی نیز در این سال ها(1939_1935) به وقوع پیوست، مرز نشینان ، و طوایف و اقوامی که مورد اعتماد تشخیص داده نشدند مانند طوایف شاهسون ،تالش میکائیلو ها و….که با آن سوی مرز یعنی ایران رفت و آمد و مراوده داشتند ان ها گفته بودند یا آنسوی مرز بمانید یا این سو. تالش ها را قومی ایرانی با گرایش به ایران تشخیص دادند و گروه گروه تبعید کردند تبعید چندین هزار نفر به قزاقستان ازسال 1935 تا 1939 از این دست است در قزاقستان ولایت شو یا چو (زمان شوروی چو گفته می شود) از محل های استقرار تالش ها بوده است. شیوه تبعید بدین شکل بود که سرباز ها به روستا ها می ریختند و به زور اسلحه مردم را به سمت قطارها می بردند. یک بخش ازتالشان تبعید شده به قزاقستان بعد از مرگ استالین اجازه بازگشت یافتند که از آن میان گروهی باز گشتند و گروهی ماندند.
4-7-4-موج چهارم : از جنگ جهانی دوم تا فروپاشی شوروی
موج چهارم مهاجرت ها در دوران شوروی پس از 1339 بیشتر درون آذربایجان متمرکز بود در این سال ها تالش ها به دنبال کار به سومقایت و گنجه و باکو و سارای و… کوچ کردند، به طوری که جمعیت های متمرکز و قابل توجه ای تشکیل دادند به طور مثال محله بینه در اطراف باکو که از مهاجران تالش لریکی تشکیل شده یا ماشتاقا محل تات ها است که تالش ها در ان زیاد شده اند. نیمی از جمعیت شهر اقتصادی صنعتی سومقایت را تالشان تشکیل می دهند.
4-7-5-موج پنجم: بعد از فروپاشی شوروی
4-7-5-1-مهاجرات های تحصیلی
قبل از فروپاشی شوروی بیشتر مهاجرت ها به نقاط مختلف شوروی خصوصا مسکو و سنت پترز بورگ مهاجرت های تحصیلی بود مانند مهاجرت میرزا رحیم اف همکلاسی پیریکو(نویسنده لغت نامه تالشی روسی) یا نسل بعدی که دکتر هلال محمدف و جوانان هویت طلب تالش در میان آن ها بودند.
4-7-5-2- مهاجرت های کاری
مهاجرت های کاری عموما بعد از استقلال آذربایجان رخ داد بسیاری برای کار به سراسر روسیه کوچ کردند در روسیه شهرهای مسکو و سنت پطرز بورگ، در سیبری: نوا سیبیرسک، نورینسک، پطرازاوتسک، ولادی واستوک، یکاترینبورگ، اسوردولوسک از مقصدهای اصلی شان بوده همچنین کشورهای بلاروس، اکراین، کشورهای بالتیک، لتونی، استونی و در آسیای مرکزی، قزاقستان و قرقیزستان از مقصدهای مهاجرتشان بوده. مهاجرت به کازان مرکز تاتارستان هم صورت گرفته است. مهاجرت به ترکیه هم صورت گرفته علائق مذهبی در مهاجرت به این دو منطقه مسلمان خصوصا میان اهل تسنن بی تاثیر نبوده است.این مهاجرت ها معمولا به صورت شبکه ای و طایفه ای صورت می گیرد اینگونه که شخصی به بازاری ورود می کند و بعد چند سال فامیل و اهالی طایفه و منطقه او با روابط خویشی به آن بازار وارد می شوند.به طور مثال:
مدوژها(اهالی روستای مدو) بیشتر به هشترخان(آستاراخان) رفته اند و کولوتونژون(اهالی کوله تون) به سنت پطرز بورگ رفته اند.

مطلب مشابه :  کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی