در بازارهای جهانی

دانلود پایان نامه

1-10-4 توسعه بازارهای نقدی کالا
بورس های کالا علاوه بر انجام وظیفه پوشش ریسک قیمت ها، محل مناسبی برای انجام معاملات کالا به شمار می رود و به لحاظ وجود استانداردهای مدون و نظارت مستمر و دقیق بر آن ها، فعالیت این بورس ها به افزایش کیفیت کالاها و توان رقابت تولیدکنندگان در بازارهای جهانی منجر می شود. همچنین بورس های کالا با فراهم ساختن مکانی برای تجمع و تقابل عرضه و تقاضا در یک چارچوب نظام مند، موجب ساماندهی مبادلات، ایجاد صرفه جویی های ناشی از مقیاس، تقویت اطلاع رسانی در خصوص قیمت و کیفیت کالاها و توسعه بازارها و مبادلات نقدی می گردند.
1-10-5 تسهیل تأمین منابع مالی، تقویت سرمایه گذاری و تولید
یکی از عوامل اصلی تعیین کننده توان یک واحد تولیدی در استفاده از منابع مالی در بازارهای پول و سرمایه، وضعیت مالی بنگاه و اطمینان از سودآوری طرح های تولیدی آن می باشد. فعالیت واحدهای تولیدی در بورس های کالا، افزایش اطمینان صاحبان منابع مالی نسبت به سودآوری طرح های سرمایه گذاری را به دنبال دارد که خود منجر به کاهش هزینه های استقراض بنگاه ها می شود. به عبارت دیگر، تمایل بانک ها و دیگر نهادهای مالی در اعطای اعتبارات به بنگاه های اقتصادی، به میزان اطمینان آن ها نسبت به توانایی بنگاه ها در بازپرداخت تسهیلات دریافتی، بستگی دارد.
یکی از عوامل اصلی در تعیین سودآوری بنگاه ها، وجود اطمینان نسبت به قیمت نهاده های مورد نیاز برای تولید و قیمت محصولات تولید شده در آینده می باشد. با اطمینان نسبت به این قیمتها، امکلن برآورد هزینه ها و پیش بینی درآمدها با درصد احتمال وقوع بالا وجود دارد که این موضوع خود می تواند موجب حصول اطمینان از حسن عملکرد و سودآوری بنگاه ها و طرح های سرمایه گذاری شود. لذا تأمین کنندگان منابع مالی برای اعطای تسهیلات به بنگاه هایی که نهاده های مورد نیاز تولید خود را از بورس های کالا و با قیمت های از پیش تعیین شده خریداری کرده و یا محصولات تولیدی خود را در این بورس ها و با قیمت مشخص می فروشند، تمایل بیشتری دارند. بدین ترتیب، بنگاه های تولیدی می توانند با فعالیت در بورس های کالا وضعیت خود در بازار اعتبارات را بهبود داده و هزینه های تأمین مالی طرههای تولیدی خود کاهش دهند.
1-10-6 کاهش فقر و نابرابری
بورس های کالا به طور مستقیم و غیرمستقیم در بهبود توزیع درآمد و کاهش فقر مؤثرند. امکان دسترسی تولیدکنندگان و کشاورزان خرد به بورس ها به عنوان بازار مستقیم مبادله محصولات، سهم تولیدکنندگان و کشاورزان خرد از ارزش تولیدات را افزایش و توزیع درآمد بین سطوح مختلف جامعه بهبود دهد. اهمیت نقش بورس های کالا در کاهش نابرابری های اقتصادی تا آنجاست که اذعان شده است این بورها می توانند کشاورزان و تولیدکنندگان کوچکی را که در خلال قرن بیستم با کمک های دولتی و بین المللی فراوان حمایت شده اند، تنها در طول عمر یک نسل از فقر رهایی بخشند. (Patrik L. Young 2007)(کار مشترک کنفرانس تجارت و توسعه ی سازمان ملل متحد، 1392، ص 64)
گذشته از اثرات مستقیم فعالیت بورس های کالا بر کاهش فقر و نابرابری، اثرات مثبت این فعالیت بر تولید و سرمایه گذاری، جلوگیری از ورود زیان های غیرمنتظره در تولید با فراهم ساختن ابزارهای مدیریت ریسک و به طور کلی کمک به افزایش امنیت و ثبات اقتصادی، منجر به تسریع در فرآیند رشد اقتصادی شده و توان اقتصاد در کاهش نابرابری ها و بهبود توزیع درآمد را افزایش می دهد.
1-10-7 کمک به توسعه فن آوری های نوین
برای استقرار انواع معاملات در بورس های کالایی به ایجاد و توسعه زیرساخت ها و فن آوری های مختلف نیاز است که از آن جمله می توان به توسعه شبکه ارتباطات و مخابرات، گسترش شبکه معاملات الکترونیکی، بهبود سیستم های انبارداری، توسعه فن آوری های اطلاعات و ارتباطات و… اشاره کرد. لذا توسعه فعالیت بورس های کالا با ایجاد پیشرفت های قابل ملاحظه در فن آوری های نوین همراه است که این امر به نوبه خود ارتقای کارایی سیستم های اقتصادی را به دنبال دارد.
1-11 آینده و ایجاد بورس های نوظهور
پاتریک ال. یانگ می نویسد بورس های کوچک به نحو روزافزونی در خط مقدم بازارهای نوظهور ومعاملات انواع جدیدی از دارایی ها قرار می گیرند. بسیاری از فعالان، سال گذشته را در جهان بورس، سال بحث درباره ادغام بازارهای عمده به منظور ایجاد بازارهای منطقه ای یا حتی بورس های ابرقدرت سرتاسر اقیانوس اطلس می دانند. البته این شرایط بیشتر برای سرمایه گذاران بورس های عمده سهام و کالا در اروپا و امریکا صادق است، در حالیکه در سایر مناطق جهان، معجزه ی کوچک تجارت الکترونیک همچنین پیشتاز است و این مسئله سبب گردیده است تا معاملات بورسی به دو بخش بورس های بسیار بزرگ و بورس های بسیار کوچک منشعی شود و هر روزه تعداد بیشتری از بورس هایی که در میانه ی این دو طیف قرار دارند از میدان رقابت خارج شوند. سال ها قبل برای بیان مفهوم بورس جدید که با اتکا به فن آوری اطلاعات، بزرگترین بورس های جهان را در مقیاسی بسیار کوچک شبیه سازی می کند واژه ی «ریز بورس» (MicroExchange) بکار برده شد. از نخستین باری که در سال های نخست این دهه، بحث درباره ریز بورس ها آغاز شد، این مفهوم روز به روز جذاب تر می شود. در عصر پس از اینترنت، شکوفایی یا به عبارت دیگر رشد انفجار آمیز مبادلات تجاری میان تجار «B2B» (Business-to-business) چشم انداز بورس های جدید را تیره کرد. ولی مفهوم ایجاد بورس های الکترونیک در مقیاسی کوچک تر از بورس های سنّتی، به سرعت به واقعیتی ریشه دار تبدیل می شود.(همان منبع، همان صفحه)
یک «ریز بورس» باید دارای سه ویژگی باشد:
1) دبیرخانه ای بسیار کوچک (برای بازاری که احتمالاً کارمندان آن از ده یا دوازده نفر تجاوز نمی کند، تعداد 5 نفر یا کتر مناسب است)؛
2) دارای یک محصول با بازار هدف گذاری شده باشد (در مورد بازار کالا، بازاری که ممکن است ارزش معاملات سالیانه آن میلیاردها دلار باشد)؛
3) معاملات به جای شبکه های اختصاصی، به صورت الکترونیک و عمدتاً از طریق اینترنت انجام می شود.
فن آوری جزو ابعاد اصلی توسعه یک ریز بورس است ولی در عین حال نیازی به استفاده از فن آوری های گران قیمت نیست. در واقع، در سال های اخیر سیستم های مختلفی برای پاسخگویی به نیازهای این بخش ایجاد شده اند. در چنین بورس هایی می توان از محصولات شرکت هایی همچون «آلبرتا سلوشنز» (Alberta Solutions) و نرم افزارهای معاملاتی تقریباً فراگیر بورس سهام کشورهای اروپای شمالی استفاده کرد، شرکت «پات سیستمز» (Patsystems) نیز یکی از چندین فروشنده ای است که در این حوزه فعالیت دارند. سازمان هندی-انگلیسی «کومداک» و «ترایپورت» (COMDAQ Organisation and Trayport) که در لندن مستقر است نیز در این زمینه تخصص دارند. (همان منبع، ص 65-66)
کمترین بودجه ای که می توان به فن آوری در ریز بورس های ساده اختصاص داد کمتر از 100 هزار دلار برای یک سیستم بسیار ساده است. یک ریز بورس بسیار پیچیده تر می تواند با سرمایه گذاری 250 تا 500 هزار دلار امکانات زیربنایی خوبی را ایجاد کند. موانعی که بر سر راه کسانی که به دنبال ایجاد ریز بورس هستند، ناچیز است و احتمالاً به دلیل افزایش رقابت بر سر تأمین فن آوری نسل آینده سامانه های کوچک ولی کارآمد، بیش از پیش کاهش می یابد.
مسلماَ در کشورهایی که دولت ها مانع از تشکیل انجمن های آزاد و بورس می شوند، مقررات موجود موانعی را ایجاد می کنند. علاوه بر این، مقررات سهل گیرانه ی دولت برای کارکرد اثر بخش ریز بورس اهمیتی اساسی دارد.
امروزه به لطف امکانات فن آوری اطلاعات، ایجاد ریز بورس ها میسر گشته است. ارزان ترین شبکه موجود، اینترنت است که اغلب به عنوان خروجی اصلی ریز بورس های امروزی عمل می کند. اینترنت توانسته است، بزرگترین مفهوم دارایی قابل معامله در تاریخ را ایجاد نماید (تغییر گروه دارایی که بانک های متعارف برای همگامی با آن تلاش بسیاری می کنند). بنابراین همانطور که سامانه های نرم افزاری حراج الکترونیک از قبیل e-bay و QXL توانسته اند به هر چیز، از بلوک های سیمانی پیاده رو گرفته تا لوازم عروسک های باربی ویژگی نقد شوندگی ببخشند، ریز بورس ها نیز رشد بازارهای کالایی کوچکتر شده را امکان پذیر می سازند که به دلیل هزینه های بالای امکانات زیربنایی، برای معاملات بورس های سنّتی بسیار کوچک هستند.
بسیاری از ریز بورس ها برای دسترسی به خدمات پایاپای و تسویه با مشکلاتی روبرو هستند. برای مثال «کومداک» برای برخی از بازارهای کالای خود به استفاده از اسناد تضمینی (Escrow) متوسّل شده است. به طور کلی این شیوه از کارایی مناسبی برخوردار است ولی به ارزانی یا سهولت داشتن یک طرف معاملاتی مرکزی (مثل بورس) نیست. با وجود این، صرفه جویی ناشی از معامله ی شفاف و همزمان با تولیدکنندگان متعدّد و مصرف کنندگان نهایی مزیت بزرگی برای فروشندگان و خریداران است.
همچنین، در حالی که زیرساخت و ابزار اصلی توزیع و انتشار قیمت، اینترنت و فن آوری رایانه ای است، باید به این نکته توجه داشت که یخش عمده ی تلاش در جهت اداره ی بورس های کوچک (دست کم در مراحل ابتدایی)، تغذیه تدریجی فعالان بازار (به لحاظ اطلاعاتی) جهت حفظ نقش بورس می باشد. در ریز بورس، این مسئله «کمک کارگزار» (Broker Assistance) نامیده می شود و برای تقویت بازار از طریق کمک به کاربران بازار برای آشنا ساختن آن ها با معامله در سامانه معاملاتی ریز بورس ابزار مؤثرتری است.

مطلب مشابه :  فضیلت اخلاقی