شبکه جهانی اینترنت

دانلود پایان نامه

این روش نیز به نوبهخود به دو حالت تقسیم میگردد:
الف – استفاده از رایانه
پیدایش رایانه موجب به وجود آمدن تغییرات و دگرگونی های بسیاری در تمامی عرصه های زندگی بشر گردید، درمورد فناوری و صنعت تولید و توزیع هرزهنگاری نیز چنین است. بازیهای رایانهای، دستکاری عکسهای واقعی با رایانه، خلق تصاویر مجازی و بسیاری موارد دیگر تنها به کمک رایانه و اینترنت ،در خلق و توزیع هرزهنگاری ممکن شده است.
ب – استفاده از اینترنت
این روش تولید خود شاملهای روش های متنوعی است که عبارتنداز:
یک – وبسایت:
شبکه جهانی اینترنت که کار خود را در سال 1993 آغاز نموده، ساده ترین بخش از اینترنت در زمینه استفاده کردن است. این شبکه دارای شمار وسیعی از وب سایت ها می باشد که هر کار بر اینترنتی با وارد کردن نشانی سایت به عنوان مقصد مورد نظر خود، از آن دیدن می کند.(کری ـ ساندرز، 1386، 279)
امروزه از مجموع 3/4 میلیون سایت موجود در اینترنت، 3000 سایت آن به مطالب مبتذل جنسی مربوط می شود. به عبارت دیگر مطالب مبتذل جنسی، 70 درصد از حدود 40000 مطالب ارسال شده در این شبکه را شامل می شود.(بیگی، 1384، 235)
سادهترین راه توزیع آثار هرزهنگاری در اینترنت، قراردادن این محصولات در وبسایتهاست چراکه عادیترین راه استفاده از اینترنت و ورود به فضای مجازی سایبر استفاده از این طریق است. از این رو استفاده از سایتهای هرزهنگاری و حتی ذخیرهکردن آثار هرزهنگاری اعماز عکس، فیلم، صوت یکی از شایعترین روشهای توزیع آثار هرزهنگاری در اینترنت است، یکی از دلایلی که این روش را نسبت به روشهای دیگر توزیع هرزهنگاری متمایز میکند این است که در آن هیچگونه ارتباطی نه از نوع حضوری و نه از نوع سایبری(نه online نه ofline) با دیگری وجود ندارد از این رو برای افرادی که به واسطهی موقعیت اجتماعی، شغلی و یا حتی اخلاقی مایل نیستند در هنگام استفاده از محصولات توسط دیگران شناسایی شوند یا با دیگران ارتباط داشتهباشند مناسبترین راه تلقی میشود.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23-22)
در واقع وب سایت ها علاوه بر این که فرصت مناسبی در اختیار مجرمین جنسی قرار می دهند تا تصاویر، ویدئوها و اطلاعات هرزه نگاری را در معرض دید عموم گذاشته، در مقابل به افرادجامعه این فرصت را می دهند که حتی با دانش رایانه ای در سطح پایین و البته بسیار ارزان و آسان و تنها با چند کلیک از محصولات هرزه نگاری استفاده کنند.
دو – اتاقهای گفتگو:
اتاقهای گفتگو یکی دیگر از راههای استفاده از اینترنت است که افراد میتوانند بنا به موضوع مورد علاقه خود اتاق موردنظر را انتخاب و برای گفتگو با دیگر علاقمندان وارد آن اتاق شوند مهم این است که مثل هرمقولهی دیگر هنری، علمی، ورزشی و… برخی اتاقها میتوانند مربوط و مختص به موضوعات جنسی باشد. آنچه در این بحث به آن میپردازیم مربوط به محتوای صحبتها و اینکه ممکن است این صحبتها به آشنایی و گاهی برخورد مستقیم، ارتباط و حتی سوء استفاده جنسی و تصویربرداری از آن و قراردادن آنها در سایت گردد و با استفاده از میکروفن و دوربین به حالت صوتی و تصویری تبدیل میشود و در مواردی یک ارتباط تحریکآمیز از راه دور شکل میگیرد.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23)
محیط های گفتگوی بسیاری وجود دارد و امروزه به شیوه های گوناگونی از «چت» استفاده می شود. اتاق های مجازی ویژه ای برای علایق خاص وجود دارد که مردمی که ویژگی مشترکی دارند، از آن جا به بحث و گفتگو در باره علایق خود می پردازند. انجمن های چت در سرتاسر اینترنت با مردمی از همه گروه های سنی و با عقاید و سلیقه های گوناگون پر می شود. این گونه به نظر می رسد که چت مکان بزرگی برای دوست یابی است. چت یک دنیای مجازی محسوب می شود و مکانی است که انسان ها می توانند در آن جا از آن چیزی که واقعاً هستند، فاصله بگیرند و آن چیزی شوند که می خواهند باشند. این امر می تواند «چت» را به محیطی رویایی و بهشت بزهکاران اینترنتی بدل سازد.(حسینی، 1383، 37)
گفت و گو اینترنتی سبب می شود دو یا چند نفری که بطور همزمان به اینترنت وصل شده اند بطور زنده، محاوره ای و نوشتاری با یکدیگر صحبت کنند. آی رآسی (IRC)نرم افزاری عمومی برای گفت و گو در اینترنت می باشد.(لاودن،1380، 142)
امروزه بحث امنیت اینترنتی بصورت کاملاً متعارفی بر روی اتاق های گپ زنی در اینترنت متمرکز شده است و این امر موضوعی طبیعی تلقی می شود. اتاق های گفتگو محیطی را ایجاد کرده اند، که این محیط بسیار محبوبیت پیدا کرده است.(حسینی، 1383، 36) به عنوان مثال در ایران خودمان بنابه گزارش (IT iran) که از آمار گیری سایت ( Yahoo messenger) مورد بررسی قرار گرفته است، سالانه حدود پنج میلیارد ریال بوسیله جوانان ایرانی برای چت هزینه می گردد و بطور متوسط در شبانه روز حدود 200 نفر در اتاق های چت ایرانی حضور دارند.(باستانی، 1390، 120) از اتاق های گفت و گو نیز مانند سایر امکانات اینترنتی علاوه بر استفاده مفید می توان سو- استفاده کرد و در گفت و گوهایی که پیرامون مسائل جنسی است شرکت کرد و حتی با استفاده از دوربین و میکروفون فایل های هرزه نگاری بدون آگاهی فرد تولید و توزیع کرد که این قسم علاوه بر آثار مخرب هرزه نگاری به دلیل عدم اطلاع فرد بزه دیده از توزیع تصاویر می تواند آثار و نتایجی به مراتب خطرناک تری برای فرد به همراه داشته باشد.
سه – رایانامه:
پست الکترونیک یک امکان ارتباطی شگفت انگیز است که اینترنت برای کاربران فراهم آورده است. سرعت بالای آن و سهولت استفاده از این امکان ارتباطی، آن را به روشی محبوب و متداول در عرصه ارتباطات بدل ساخته است. همان طور که بسته های پستی می تواند تهدید آمیز باشد و تلفن هم مزاحمین خاص خود را دارا است، ایمیل هم با خود مشکلاتی را به همراه می آورد.(حسینی، 1383، 31)
با وجود پست الکترونیکی دنیای ارتباطات پستی تحولی عظیم پیدا نموده است و پست نامه و پیام به صورت کلاسیک از رونق افتاده است. امروزه با وجود پست الکترونیک فرد می تواند هر نامه یا هر پیامی را به هر شخص حقیقی یا حقوقی در هر جای دنیا در کمتر از یک دقیقه ارسال نماید. (باستانی، 1390، 44)
پست الکترونیک یکی از مرسومترین سرویسهای شبکه های رایانهای است. علاوه بر فایل های متنی، صوت، تصویر، فایلهای ویدیویی نیز میتوانند به صورت ضمیمه از طریق پست الکترونیک به دیگر کاربران شبکه ارسال شود، هر کاربر میتواند از طریق یک آدرس شخصی که معمولاً توسط سایتها ارائه میشود از این امکان استفاده کند. از سوی دیگر برخی سایتهای هرزهنگاری اقدام به ثبتنام و عضوگیری مینمایند به منظور اینکه فایلها، اخبار و محصولات مورد انتخاب و علاقه افراد را به صورت زمانبندی تعریف شده به نشانی پست الکترونیک آنها ارسال کنند که این یکی دیگر از روشهای توزیع آثار هرزهنگاری در فضای سایبر است.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23)
در هر صورت یکی از موارد شایع استفاده از ایمیل(پست الکترونیک) برای پورنوگرافی بطور خاص و جرایم جنسی به طور عامل است. معمولاً تصاویر مستهجن از این طریق ارسال می شوند، خواه بین مجرمان اصلی، خواه از سوی تهیه کننده برای مشتریان اینگونه عکس ها و … در عین حال ایمیل برای ارسال تصویرهای پورنوگرافی جهت ایذاء و اذیت دیگران بویژه زنان و کودکان استفاده می شود، خیلی از افراد از دیدن چنین تصاویری ناراحت می شوند و البته یادمان نرود که پورنوگرافی در فضای سایبر بر عکس پورنوگرافی کلاسیک مرسوم شامل صوت، تصویر و نوشته مستهجن است. از ایمیل برای اغوا و تحریک دیگران برای مقاصد جنسی تصاویری از خود یا دوستانشان تهیه می کنند و حتی پاداش مالی برای این کار تعیین می کنند. گاه از طریق ایمیل برای باندهای مجرمانه پورنوگرافی عضوگیری می کنند یا افراد را تشویق به گرفتن فیلم حاوی چنین تصاویری می کنند. (دزیانی، 1384، 59)
چهار – نامه های ناخواسته:

مطلب مشابه :  حقوق مالکیت صنعتی