فرهنگ و هویت

دانلود پایان نامه

5 شماره اول این روزنامه را هلال محمداف در سال 1990در مسکو منتشر کرد در ماه می 2002 بار دیگر روزنامه تولش در سنت پطرزبورگ با همکاری فخرالدین عباس زاده و همکاری هلال محمداف منتشرگشت. شماره آخر آن در اکتبر 2004 منتشر ودر کل 25 شماره منتشر گشته است.
6-تولشی خبون (اخبار تالش)
3 شماره از این روزنامه توسط صابر شیندانی در لنکران منتشر شد لازم به ذکر است در آذربایجان انتشار زیر هزار نسخه روزنامه مجوز لازم ندارد.
7-شونشت
این روزنامه توسط فخرالدین عباس زاده در باکو منتشر می گشت که شماره نخست آن در: 2006 مارس 2006 و آخرین شماره اش در مارس 2008 منتشر گشت.
عکس 4-3- تعدادی از روزنامه های تالشان
ماخذ: عکس توسط نگارنده از نسخه های قدیمی روزنامه ها
4-5-برخی از کتب مهم و تاثیر گذار چاپ شده توسط تالشان بعد 1989
از 1989 تا کنون بیش از صد کتاب توسط تالشان تالش شمالی به زبان های تالش ، ترکی و روسی منتشر گشته است اما بعضی از این آثار به دلیل شکستن سکوت 50 ساله و آب کردن یخ فضای ادبی و فرهنگی حائز اهمیت بوده اند و نقش تاریخی داشته اند از آن جملع اند:
1-تولشی ارمغون منتخب شعر شعرای تالش تالیف پرفسور نوروزعلی ممداف در سال 1993زولفقاری وژنیه به اثرون (منتخب اشعار زلفقار احمد زاده) هلال محمداف (بین 2002 تا 2004 سنت پطرزبورگ)
2-بهاند تالشه بلبل: این اثر شامل اشعار وطنی و ملی اشعار علی ناصر شاعر انقلابی و بزرگ تالش است در این اثر سرود ملی تالش ها در جمهوری تالش مغان و مارش نظامی تالش چاپ گشته است.
3-غزلون: شامل اشعار خلقت ، خلقت شاعری از نسل متاخر تالش است که غزلیاتش بسیار مورد توجه تالشان شمالی است.
4-تالشی انجام نبه ئه مستقلیت : این کتاب مجموعه مقاله ها یست که توسط فخرالدین عباس زاده و اقبال ابیل اف و جمعی دیگر نوشته شده است و مقاله محوری آن در مورد انتقاد از عملکرد روسیه در مورد اضمحلال خانات مستقل تالش در قرن 18 است. این کتاب در سال 2010 در مینسک توسط سازمان رستاخیز مدنیت تالش منتشر گشت.
5-تاریخ کادوس ها: این کتاب نوشته دکتر علی عبدلی از تالش شناسان ایران است که در سال 2002 توسط مرکز مدنیت تالش در باکو به ترکی ترجمه گشت. اهمیت این کتاب از این روی است که تا پیش از آن در تالش شمالی بیشتر خواص بودند که از کادوسی ها به عنوان پیشنیان تالش ها مطلع بودند تا عموم مردم ،این کتاب در شناساندن بیشتر و وسیع تر کادوس به تالشان شمالی موثر بود.
6-لغت نامه های تالشی
پس از لغت نامه ی مهم تالشی ترکی تالیف پرفسور نوروزعلی محمداف در باکو در سال های2006 و 2008 دو جلد کتاب روسی، تالشی با 82 هزار لغت توسط فخرالدین عباس زاده در مسکو و باکو چاپ شد که بسیار حائز اهمیت است.
4-6-تالش های تالش شمالی در فضای مجازی
تالش های شمالی در فضای مجازی از نظر تقدم حضور همیشه یک قدم از تالشان جنوبی جلوتر بوده اند به این دلیل که تالشان در روسیه و حتی در آذربایجان غرب گرا زودتر امکان ارتباط با تکنولوژی های فضای مجازی را داشته اند. به طور مثال قبل از اینکه هر سایتی برای تالش در ایران گشوده شود سایت های تالشان در روسیه و مینسک فعال بودند یا در زمینه حضور در فیس بوک تالشان شمالی زودتر حضور پیدا کردند. البته الان با فراگیر شدن اینترنت این فاصله بسیار کم شده است.فضای مجازی برای تالشان شمالی که از امکانات دولتی برای گسترش فرهنگ و هویت خود محروم هستند فرصتی استثنایی ایجاد کرده است و تالشان از سراسر دنیا یکدیگر را در این فضا می یابند. در خصوصا در سال های اخیر فعالیت تالشان در فضای مجازی خصوصا در فیس بوک بسیار چشمگیر شده است .
شبکه اینترنتی کنتاکت رو (شکل روسی فیس بوک ) نیز مورد علاقه جوانان تالشی است که در
روسیه بزرگ شده اند. مسائل ملی و وطنی در مباحث و اشتراک گذاری های تالشان شمالی نقش محوری دارد. نمادهای ملی همچون پرچم ،سرود ملی ، مارش، اشعار وطنی، عکس مشاهیر و رهبران تالش و… به طور فزاینده ای در فضای مجازی منتشر می شود. اخیرا یک صفحه در فیس بوک با عنوان «به ای میلیون تولش نوه دمون»(به دنبال یک ملیون تالش می گردیم) مورد استقبال تالشان و مورد اعتراض گروه های پان ترکیست قرار گرفت.
برخی از سایت ها و صفحه های تالشی عبارتند از:
1-تولش پرس
این سایت از مینسک پایتخت بلاروس توسط تالشان مهاجر آنجا اداره می شود از سال 2003 مدتی سایت مرکزی جنبش ملی تالش بوده است.
2-تالش اینفو

مطلب مشابه :  نظریه تاثیر سی ان انی، دیپلماسی رسانه ای، روابط بین الملل