مقام معظم رهبری

دانلود پایان نامه

1-4- ضرورت و اهمیّت تحقیق:
منابع اسلامی،قرآن وسنت،پراز شواهدی است که بر اهمیت وضرورت اخلاق حرفه ای برای فرماندهان ومدیران دلالت دارد.
ائمه معصومین(علیهم السلام)در گفتار خود،از ابزار اخلاق حرفه ای یادکرده اند،ابزاری که از مقوله های اخلاق و روحی اند واین،گواهی دیگر بر اهمیت وضرورت اخلاق حرفه ای است.
امیر المومنین علی(علیه السلام)می فرماید:آلَهُ الرّیاسَهِ سَعَهُ الصَّدرِ(نهج البلاغه،حکمت 167)
«ابزار ریاست،سعه صدر است»
ودر جای دیگر می فرماید:
آخَهُ الرِّیاسَهِ الفَخ‍‍رُ(غررالحکم ، ص 307)«آفت ریاست،فخرفروشی است»
لازمه ی موفقیت در هر اقدام و عملی تخلق باطن به برخی از صفات و ویژگیهای مثبت و پرهیز از پاره ای صفات و خصوصیات بد و ناپسند است. بدیهی است افرادی که دانش لازم را در حوزۀ تخصصی مربوطه نداشته باشند قطعاً در اجرای وظیفه و ایفای نقش خود مؤثر نخواهد بود.
در محیط های پیچیده ومتغییر امروز سازمانها با مسائل و مشکلات مختلفی دست به گریبان می باشند یکی از مهمترین آنها، رواج مشکلات اخلاقی رفتاری بین کارکنان و مدیران سازمان است. و از طرفی بدون توسعه مدیران، توسعه سازمانی بی معنا خواهد بود. و با انتخاب فرماندهان و مدیرانی اخلاقی، شجاع، کارآفرین، باانگیزه، متعهد و توانمند می توان مشکلات را حل کرد.
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول برقراری نظم و امنیت، زمانی می تواند به بهترین وجه از عهده انجام این مأموریت برآید که کارکنان و به خصوص فرماندهان و مدیران آن از بهترین،صالح ترین ، کارآمدترین و اخلاقی ترین افراد باشند. فرماندهان و مدیران به دلیل تأثیری که بر رفتار زیردستان و آحاد افراد جامعه دارند، می توانند نقش تعیین کننده ای بر سازمان ناجا داشته باشند. علاوه بر موارد طرح شده، آنچه که ضرورت این تحقیق را بیشتر می کند انتظار مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا (مدظله العالی) از ناجا برای افزایش قابلیت ها، انگیزه، کارآمدی، تدین و شایستگی فرماندهان و مدیران این نیروست. ایشان در دیدار فرماندهان عالی ناجا در تاریخ 2/2/1386، ضمن تأکید بر کادرسازی در نیرو خطاب به مسئولان ناجا فرمودند: «مسئله ی کادرسازی را جدی بگیرید؛ افراد مؤمن، افراد نیرومند و افراد با انگیزه تربیت کنید، آنها را شناسایی کنید و بالا بکشید. بر کشیدگان شما از سطح مختلف به سطوح بالا این طور خصوصیاتی داشته باشند: هم مؤمن باشند، هم پرانگیزه باشند، هم توانایی کار داشته باشند، هم کاردان باشند…»
(احمدی مقدم وهمکاران،1388،ص4)
1-5- اهداف تحقیق:
الف)هدف اصلی:
1- شناسایی شاخص های اخلاق حرفه ای فرماندهان و مدیران ناجا. (با تکیه بر آیات و روایات)
ب)اهداف فرعی:
1- بررسی شاخص های اخلاق حرفه ای عمومی فرماندهان و مدیران ناجا.(با تکیه بر آیات و روایات)
2- بررسی شاخص های اخلاق حرفه ای اختصاصی فرماندهان و مدیران ناجا.(با تکیه بر آیات و روایات)
1-6- چه کاربردهایی از انجام این تحقیق متصور است؟
1- استفاده در مراکز فرماندهی و مدیریتی ناجا، ساعس ناجا، ساحفا ناجا و بازرسی کل ناجا، دفتر تحقیقات کاربردی ناجا، دفتر مطالعات و تحقیقات ساعس ناجا و دانشگاه علوم انتظامی ناجا.
2- الگوسازی برای استانداردسازی اخلاق حرفه ای و شکل گیری آن در منش و عملکرد خدمتی فرماندهان و مدیران ناجا.
3- تقویت وجدان کاری و مسئولیت پذیری در فرماندهان و مدیران ناجا.

مطلب مشابه :  بیش تمرینی و فرسودگی، به زیستی روانشناختی، دانشجویان ورزشکار