منابع و ماخذ پایان نامه دفاع مشروع

آسیای جنوب شرقی که برای جلوگیری از گسترش کمونیسم در منطقه شکل گرفت، نمونه هایی از پیمان های اتحاد چندجانبه امنیتی هستند . در هر دو مورد، اهداف اولیه آن ها، دفاع متقابل یا مقابله به مثل را شامل نمی شوند. ازاین رو، وجود یک تهدید وحدت بخش، شرط اصلی یا ضروری برای ایجاد یک پیمان یا اتحاد امنیتی چندجانبه نیست. صف بندی شکل گرفته بر اساس ایدئولوژیکی به طورمعمول منجر به پیمان یا اتحاد چندجانبه امنیتی میشود .
قبل از تشکیل جامعه ملل در سال 1919 میلادی، اتحاد امنیتی به عنوان بهترین پیمان (اتحاد دفاع جمعی ) شرح داده میشد، که در آن تمامی اعضا متعهد به دفاع از یکدیگر در مقابل تجاوزتی نشأت گرفته خارج از پیمان بودند. ازلحاظ تاریخی، پیمان اتحاد دفاع جمعی، درک نیاز همگرایی یا ایجاد توازن قوا ، در برابر یک تهدید است. با ایجاد جامعه ملل، دسته دوم از پیمان امنیتی که پیمان (امنیت جمعی ) بود تأسیس شد.
تفاوت و افتراق بین یک پیمان امنیت جمعی و پیمان دفاع جمعی در این است که اعضای آن (پیمان امنیت جمعی) متعهد به پیروی از قوانین و هنجارهای است که آن ها برای خود ایجاد کرده اند. این شامل پرهیز از تجاوز در برابر کشورهای عضو، به استثنای دفاع مشروع است. قابل یادآوری است که برخی از تعاریف امنیت جمعی شامل تعهدات بیش تر از دفاع متقابل، در برابر تجاوز نشأت گرفته خارج از اتحاد یا پیمان است .

در حال حاضر سازمان ملل متحد، احتمالاً به عنوان بهترین پیمان و اتحاد امنیت جمعی شناخته شده است. هیچ یک از این پیمان ها (پیمان دفاع جمعی – پیمان امنیت جمعی) برای مقابله با تهدید یا تجاوز یک کشور خاص ایجاد نه شده است. بلکه، به امید این که ثبات را شکوفا سازند، چنانچه اگر اعضای آن (ترجیحاً تمام کشورهای جهان) با مجموعه ای از قوانین موافقت و آن را پیروی کنند.
از دهه 1930 میلادی «امنیت جمعی» بنا به مورد در مفاهیم متفاوت آزادانه به کاربرده می شد که معنی: دفاع جمعی، کمک به ثبات از طریق رعایت متقابل قوانین و هنجارها ، کمک به امنیت جامع کشورهای عضو آن ، در برابر هر نوع تجاوز نظامی و غیرنظامی را در برداشت. معنای سوم توصیف از یک امنیتی جامع ، با توجه به بسیاری از چالش های امنیتی جدید و خطرناک دیگر در قرن بیست ویک، گستره بیشتر گرفته است. این معنای گسترده تر به خصوص با توجه به چالشها و بسیاری از خطرات جدید، مانند بیماری همه گیر و یا حمله سایبری است که خود به خودی عمدتاً راه حل نظامی ندارند .
تمامی پیمان های امنیتی که بعد از جنگ جهانی دوم در دوران جنگ سرد شکل گرفت مانند ناتو، ورشو، سیتو، سنتو، پیمان سعدآباد، ریو و غیره ازجمله پیمان های امنیتی چندجانبه به شمار میروند. این پیمان های اول تر از همه میان بیشتر از دو کشور انعقادیافته اند، دوم اینکه همه این ها دارای کارکردهای متفاوت بودند. بدین مفهوم که در کنار کارکرد نظامی که هدف اولیه تأسیس آن ها را تشکیل می دهند، فعالیت های دیگر نیز داشتند. برای روشن شدن بیشتر موضوع پیمان ناتو را، به عنوان یک پیمان چندجانبه زنده دنیا در حال حاضر را موردبحث قرار میدهیم.
در جنگ جهانی دوم، تقریباً تمام کشورهای اروپایی در طی جنگ ازلحاظ اقتصادی، اجتماعی و به ویژه نظامی، دچار لطمهای شدید شدند. بازسازی اروپا نیاز به امنیتی تضمین شده داشت. پیمان بروکسل که در 1948 میلادی، میان فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ منعقدشده بود، توانایی تأمین این امنیت را نداشت. بدین لحاظ آمریکا وارد میدان شد و این وظیفه را به عهده گرفت؛ اما این امر باوجود سابقه ای سیاست بی طرف باقی ماندن آمریکا در مسائل بین المللی، ایجاب می کرد که پیمانی محکم و رسمی در این زمینه منعقد شود .
نهایتاً معاهده ی آتلانتیک شمالی که در چهارم آوریل 1949 میلادی، به امضای پنج عضو بروکسل و ایالات متحده، کانادا، ایتالیا، نروژ، دانمارک، ایسلند و پرتغال رسید که بر ایجاد یک سیستم امنیت جمعی تحت عنوان سازمان (ناتو) را پیش بینی می کرد.
اهداف اصلی تأسیس ناتو را می توان چنین برشمرد
دفاع جمعی در برابر خطرات که در ماده پنجم پیمان آتلانتیک بدان اشاره شده است
انسجام بلوک غرب که در ماده اول پیمان بدان توجه شده است.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

پیش گیری از خطر نفوذ ایدئولوژی کمونیسم و تمایلات تاریخی اتحاد شوروی به توسعه ارضی و مبارزه با کاپیتالیسم و دنیایی سرمایه داری.
پیمان آتلانتیک شمالی در 14 ماده تنظیم شده است. پیمان، با الهام از ماده 51 منشور، خود را مکلف می داند که در راستای اصول منشور سازمان ملل متحد، یعنی برقرار صلح و امنیت منطقهای و بین المللی اقدام کند .
ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی، حق دفاع مشروع فردی و دسته جمعی را برای خود محفوظ می دارد. بدین ترتیب پس از حملات یازده سپتامبر 2001 به آمریکا، اقدامات رسمی ناتو در پاسخ به این حمله، در چارچوب پشتیبانی عملیاتی نیروهای آمریکا در افغانستان صورت پذیرفت؛ اما در سال های بعد ماهیت حضور ناتو در افغانستان تغییر کرد و در چارچوب قطعنامه شورای امنیت مسئولیت نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان موسوم به «آیساف» را بر عهده گرفت . ناتو باگذشت 64 سال از تأسیس آن یکی از شش پیمان امنیتی بزرگ چندجانبه است که هنوز فعالیت دارد. این پیمان هر سه شکل از پیمان های امنیتی توصیف شده فوق را دارد. بدین مفهوم که یک پیمان دفاع جمعی است، زیرا بر اساس ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی تمامی اعضای آن متعهد شده اند تا از یکدیگر در مقابل تجاوزت دفاع نماید. این ماده، پیمان ناتو را وصف پیمان دفاع جمعی می دهد؛ زیرا یکی از شاخص های پیمان دفاع جمعی تعهدات کشورهای عضو پیمان به دفاع از همدیگر در مقابل تجاوز خارجی است. بعد از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی، این وصف از پیمان ناتو فعال شد و حمله تروریستی از سوی القاعده به برج های تجارت جهانی در نیورک به عنوان تجاوز علیه یکی از اعضای این سازمان قلمداد شده، همه اعضای آن آمادگی خود برای دفاع از آمریکا را اعلان نمودند . ناتو همچنان یک پیمان امنیت جمعی به شمار میرود؛ زیرا یکی از دلایل تشکیل ناتو، جلوگیری و خاتمه بخشیدن به جنگ های خونین و خطرناک چند قرن گذشته، میان کشورهای اروپایی، به ویژه جلوگیری از جنگ های مانند دو جنگ جهانی اخیر بود. ماده اول این پیمان کشورهای عضو را به حل وفصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی شان متعهد می سازد. پذیرش کاهش تنش در روابط میان کشورهای عضو، به منظور ارتقای ثبات داخلی میان آن ها، از شاخصهای پیمان امنیت جمعی است. پیمان ناتو آن را در ماده اول خود جای داده است. بر اساس این ماده ناتو یک پیمان امنیت جمعی محسوب میشود. بررسی حیات 64 ساله ناتو نشان می دهد که این پیمان، به عنوان یک پیمان امنیت جمعی فعالیت مثبت تری نسبت به وصف پیمان دفاع جمعی اش داشته که نه تنها کشورهای عضوش از آن بهره جستند، بلکه کشورهای غیرعضوی ناتو نیز از آن بی بهره نبودند . مقدمه پیمان آتلانتیک شمالی منعقده 1949 میلادی در واشنگتن به صورت واضح آن را یک پیمان مبتنی بر ایدئولوژی، بیان داشته که تعهد به ارتقای آزادی، دمکراسی و حاکمیت قانون دارد. بنابراین از همان ابتدا ناتو وظایف یک پیمان چندجانبه، به منظور ارتقای خواستهها و منافع مشترک را نیز پذیرفت. در چهل سال اول فعالیت های چندجانبه این پیمان، ابتدا بر نوسازی و بازسازی بخش نظامی کشورهای عضو تمرکز داشت. تلاش برای ارتقای دمکراسی، آزادی فردی و حاکمیت قانون، در داخل نظام کشورهای عضو انجام شد. پذیرش انجام مأموریتهای حافظ صلح، در بالکان، افغانستان بعد از سال 2003 میلادی، انجام عملیات علیه دزدی دریایی در خلیج عدن، عملیات ضد تروریسم در دریای مدیترانه، کمک های بشردوستان در پاکستان و مناطق دیگر از عمده فعالیت های چندجانبه این پیمان در قالب یک پیمان امنیت دسته جمعی به شمار می رود .
نتیجتاً میتوان گفت که پیمان ناتو یک سازمان چندمنظوره است که در قالب های متفاوت از پیمان های امنیتی فعالیت می نماید؛ بنابراین واژه و اصطلاح پیمان های چندجانبه امنیتی، کاربرد دوگانه دارد که مبتنی بر تعداد اعضا و اهداف یا کارکردهای پیمان های امنیتی است. اکثر پیمان هایی که بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفتند، مصداق پیمان های چندجانبه به شمار میروند.

گفتار سوم: پیمان های امنیتی دوجانبه
پیمان های دوجانبه به معاهداتی اطلاق می شود که میان دو دولت (در حال حاضر سازمان های نظامی را نیز شامل میشود) به منظور حمایت نظامی از یکدیگر منعقدشده و طرفین تعهد مینمایند که در صورت حمله یک کشور سوم همدیگر را حمایت نظامی نمایند . این معاهدات همکاریهای امنیتی و دفاعی، لجستیکی، آموزش، تمرین مشترک و گاهی استقرار نیروی نظامی یک کشور در خاک طرف مقابل را در بردارد .
پیمان های امنیتی دوجانبه ازنظر ماهوی میتواند به صورت یک قرارداد وضعیت نیرو (SOFA) و یا معاهدات دفاعی متقابل باشند. قرارداد وضعیت نیرو به معاهداتی دوجانبه و چندجانبه اطلاق میشود که به طورکلی چهارچوب استقرار نیروهای نظامی یک کشور را در خاک طرف مقابل، تعیین میکند و چگونگی اعمال قوانین داخلی و صلاحیتهای قضایی کشور پذیرنده بر این نیروها را مشخص می سازند. الزامات رسمی به منظور شکل، محتوا، مدت زمان و عنوان معاهده وضعیت نیرو وجود ندارد. ممکن است برای هدف یا فعالیت خاص ایجاد یا یک رابطه طولانی مدت و قابل انعطافی را طراحی و ارائه نماید. به صورت عموم به عنوان یک سند مستقل چون موافقت نامه اجرایی است. معاهدات وضعیت نیرو ممکن مقررات زیادی را شامل شود، اما معمولترین مسئله موردتوجه آن این است که کدام یک از طرفین این معاهدات، قادر به اجرایی صلاحیت قضایی خود، در رسیدگی به جرائم ارتکابی نیروهای خارجی مستقر را در خاک کشور پذیرنده رادارند. سایر مقررات که دریک معاهده وضعیت نیرو درج میشود محدود به استفاده از یونیفرم، مالیات و تعرفهها، حمل سلاح، استفاده از فرکانس های رادیویی، جواز رانندگی و مقرراتی مربوط به عرف و رسوم است. این معاهدات اغلب، همراه با سایر توافقات نظامی، به عنوان بخشی از یک توافق امنیتی جامع با یک کشور خاص، گنجانده میشود. معاهدات وضعیت نیرو به خودی خود یک توافق امنیتی را تشکیل نمیدهند، بلکه حقوق و امتیازاتی نیروهای موجود در یک کشور، برای حمایت و پشتیبانی از یک توافق امنیتی بزرگ تر را ایجاد مینماید. ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهای است که بعد از جنگ جهانی دوم، بیشترین استفاده را از این نوع معاهدات، برای استقرار نیروهای نظامی خود در خاک سایر کشورها نمود. این کشور در حال حاضر بیش 100 معاهده وضعیت نیرو با کشورهای مختلف مانند، آلمان، ژاپن، فیلیپین، عراق و افغانستان دارد. این کشور همچنان معاهدات چندجانبه وضعیت نیرو را با کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی نیز به امضا رسانده است .
نوع دیگری از معاهدات دوجانبه امنیتی، معاهداتی اند که شامل حضور نیروی نظامی طرفین در خاک یکدیگر نشده بلکه آن ها را متعهد به دفاع متقابل از یکدیگر در هنگام ضرورت مینماید. این معاهدات شرایطی دفاعی، کمکهای لجستیکی، آموزشی و تمرینات، عملیات مشترک را برای طرفین مشخص می نماید. پیمان دان کرک که در مارس 1947 میلادی میان انگلیس و فرانسه برای 50 سال به امضا رسید، یک پیمان امنیتی – دفاعی دوجانبه بود. این پیمان طرفین را بر همکاری های گسترده و مستمر علیه هرگونه تجاوزگری آلمان متحد میساخت .

گرچه انعقاد پیمان های امنیتی دوجانبه میان کشورها از سابقه طولانی برخوردار است، اما قرن بیست ازنظر انعقاد این پیمان ها ویژگی خاص دارد. پس از جنگ جهانی دوم پیمان های امنیتی به سرعت یکی بعد از دیگری شکل گرفتند. بسیاری از پیمان های نظامی پس از جنگ از سوی یکی از دو قدرت بزرگ یعنی ایالات متحده آمریکا یا اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شدند. به ویژه ایالات متحده آمریکا مجموعه ای از اتحادیه ها را تشکیل داد که باعث بسط حوزه اقتدارش در سطح جهان گردید که یکی از استراتژی های کلی این کشور برای کنترل اتحاد شوروی بود .
آمریکا تا سال 1960 میلادی، هشت پیمان متقابل دفاعی و نیز برخی توافق نامه های اجرای و پیمان نامه های رسمی، با بیش 30 کشور منعقد نمودند .
در 14 مارس 1947 میلادی ایالات متحده آمریکا با فیلیپین موافقت نامه 99 ساله همکاری نظامی دوجانبه امضا نمود. به موجب این موافقت نامه به ایالات متحده اجازه داده شد 33 پایگاه نظامی در فیلیپین ایجاد کند. در 21 مارس همین سال موافقت نامه دیگری میان این دو کشور امضا شد که بر اساس آن، کلیه نیروهای مسلح فیلیپین تحت کنترل مشاورین نظامی آمریکا قرار گرفتند. شرکت نیروهای فیلیپین در جنگ ویتنام میان سال های 1965- 1975 میلادی، در کنار نیروهای آمریکایی، بر اساس این موافقت نامه صورت پذیرفت. متقابلاً امریکا نیز متعهد به حمایت و دفاع از فیلیپین در مقابل هرگونه تجاوز خارجی شده و کمک های تسلیحاتی به فیلیپین را متعهد گردید .
در سال 1954 میلادی، ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی اقدام به انعقاد یک معاهده دوجانبه امنیتی نمودند. مطابق این معاهده هردو طرف متعهد شدند تا از همدیگر در مقابل هرگونه تجاوز خارجی دفاع نمایند. فرماندهی مشترک نیروهای آن ها در سئول، سال 1978 میلادی تأسیس شد. این پیمان های دوجانبه اجازه تأسیس پایگاه نظامی به آمریکا را به همراه خود داشت .
در جنگ جهانی دوم، ژاپن به گروه محور، آلمان، ایتالیا پیوست. حمله ناگهانی ژاپن به بندر پرل هار بور در هفت دسامبر 1941 میلادی، برای آمریکا چاره ای جز ورود به جنگ باقی نگذاشت. آمریکا به مدت چهار سال از تمام توان خود و متحدانش برای سرکوب ژاپن سود جست. سرانجام حمله اتمی آمریکا به ناکازاگی و هیروشیما منجر به تسلیم بدون قید و شرط ژاپن در دوم دسامبر 1945 میلادی شد .
در دوم دسامبر 1945 میلادی، قرارداد تسلیم بدون قید و شرط ژاپن بروی عرشه کشتی با ناخدا و فرمانده ناو آمریکا به امضا رسید. این قرارداد منجر به اشغال ژاپن از سوی متفقین و به ویژه آمریکا شد. هرچند اشغال ژاپن توسط آمریکا بعد از اجرای شدن پیمان صلح سانفرانسیسکو (28 آوریل، 1952) به پایان رسید؛ اما برای آمریکا، پایان حضور نظامی در ژاپن کار آسان نبود. همراهی ژاپن به عنوان متحد کلیدی دوران جنگ سرد در آسیا، جریان جنگ کره و تهدید نظامی چین و شوروی واقعی به نظر میرسید. در مذاکرات صلح 1951 هیئت ژاپنی تحت فشار قرار گرفتند که یک معاهده امنیتی جداگانهای را با آمریکا امضا نمایند. ژاپنی ها تمایل به پذیرش سلطه آمریکا را نداشتند، اما انتخابی جز امضای معاهده امنیتی با آمریکا درهمان روز (8 دسامبر 1951 میلادی) همزمان به پیمان صلح سانفرانسیسکو نبود. این پیمان تا سال 1960 مدار اعتبار بوده که بر اساس آن 50000 سرباز آمریکا در پایگاه های ژاپن باقی ماند. پیمان صلح ژاپن را به عنوان یک کشور مستقل که حق ورود به سیستم امنیت دسته جمعی، به علاوه منشور سازمان ملل متحد که حق دفاع مشروع شخصی و جمعی را برای اعضا اعلان می دارد را داد .
بااین وجود ژاپنی ها در طول مذاکرات با آمریکا برای پایان دادن به اشغال در پی تبیین ترتیبات امنتی با آمریکا به عنوان اقدام موقتی بودند که بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، به عنوان تحقق حق دفاع مشروع تا زمان اقدام نهایی شورای امنیت برای احیای صلح و امنیت توجیه شود. عامل مهم در پیمان امنیتی سال 1951 امریکا – ژاپن، موافقت ژاپن با حفظ پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور بود که بر اساس ماده یک این پیمان پذیرفته شد. مخالفان این پیمان در ژاپن معتقد بودند که این پیمان ادامه توطئه آمریکا برای ادامه اشغال است. یک دهه بعد پیمان امنیتی و همکاری متقابل میان ژاپن و آمریکا منعقد و جایگزین پیمان امنیتی سال 1951 میلادی شد. در پیمان جدید که در سال 1960 انعقاد یافت الزام قانونی آمریکا به حمایت از ژاپن به خوبی تصریح شد و لزوم مشاوره از پیش