همسر دروغگو

یکی از عواملی که باعث از بین رفتن اعتماد در افراد می شه، دروغگوییه. افرادی که به این کار عادت کرده ان کم کم اعتبار خود رو پیش بقیه از دست میدن. در زندگی زناشویی دروغگویی باعث اختلافات شدین بین همسران میشه. در این گفتگو دکتر محمدرضا خدایی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توضیح میده که با همسر دروغگو باید چجوری رفتار کنیم؟

بهترین برخورد با همسر دروغگو چیه؟

بررسی روانی دروغ گفتن چیه؟

– دروغگویی از مسائلیه که در همه ادیان نسبت به اون واکنش منفی نشون داده شده و واسه همین می گن دروغگو دشمن خداس، اما بدیش اینه افرادی کم کم به این کار عادت می کنن و کم کم این موضوع در روابط اجتماعی، فردی، خانوادگی و شغلی شون اثر منفی می ذاره. دروغگویی نه تنها کار ناپسندیه، بلکه کم کم اعتبار فرد رو پیش بقیه از بین می بره. وقتی فردی که به این کار عادت کرده، وارد زندگی زناشویی می شه مشکلاتش دو برابر میشه.

دروغ گفتن همیشه معنیش این نیس که فرد عمدا می خواد به دیگری آسیب برساند اما ممکنه نتیجه بد حاصل دروغگویی اون باشه. بعضی افراد دروغ می گن چون می خواهند خودشون رو ثابت کنن. دروغ گفتن واسه اونا یه جور رفتار دفاعیه، مثلا کودک طی مراحل رشد میفهمد دروغ می تونه اونو از خیلی از عصبانیتا و تنبیهای پدر و مادر یا دور و بریا حفظ کنه. یعنی دروغ راهیه که فرد می تونه نظر مثبت دور و بریا رو به دست بیاره و عمل ناشایست و بد خود رو مخفی کنه.

چه افرادی بیشتر دروغ می گن؟

– افرادی که ضداجتماعی هستن چون دوست ندارن قانونی در زندگی شون باشه و کسائی که احساس پستی می کنن چون نمی خوان بقیه از ضعفای اونا خبردار شن.

چرا بعضی افراد بر این باور هستن که دروغشان مصلحتیه و مشکلی نداره؟

– افراد پشت این حرف مخفی می شن چون می خواهند احساس بد کمتری رو بعد دروغ گفتن تجربه کنن. بدیش اینه دروغای مصلحتی همیشه بدترین نوع دروغا هستن و خیلی از افرادی که به دروغ عادت می کنن، اسم این کارشون رو مصلحت می ذارن.

اصلا مگه دروغ مصلحتی هم می شه؟

– نه، نمی شه و افرادی که به بلوغ کامل فکری و شخصیتی نرسیده ان از این بهونه بیشتر استفاده می کنن، در صورتی که متوجه نیستن اگه این کار رو انجام دهند کم کم بقیه حتی حرفه ای راست اونا رو هم نمی پذیرند.

همسر دروغگو چه تاثیری بر رابطه زناشویی میذاره؟

– بدیش اینه هیچی بدتر از این نیس که نتونیم به همسرمان که نزدیکترین فرد در زندگی مونه، اطمینان کنیم. زندگی کردن با همسر دروغگو اصلا خوب نیس. ممکنه بار اول و دوم که اون دروغ می گه و شما میفهمید، خیلی واکنش خاصی نشون ندین اما بعد از یه مدت، کم کم نسبت به اون بی اعتماد می شید یا بعضی وقتا با اون به تندی و با عصبانیت برخورد می کنین. خیلی از خانما نمی تونن فهمیده باشن چرا همسرشان به اونا دروغ می گه، در حالی که اونا با راستی و درستی تموم رفتار می کنن و تموم زندگی شون رو وقف خونواده کرده ان یا برعکس.

درسته که بعضی وقتا خود همسر با رفتارهایش باعث دروغگویی طرف مقابلش می شه؟

– بله، این مورد یکی از موارد مهمیه که باعث تشویق دروغگویی بیشتر در فرد می شه، مثلا وقتی مردی با دوستش به تفریح میره و هنگام بازگشت به خونه و تعریف ماجرا واسه همسرش مورد مواخذه قرار میگیره، طبیعیه که دفعه بعد، قرار با دوستانش رو به همسرش نخواد گفت و کم کم همین نگفتنا باعث ایجاد سوء تفاهم و نبود راستی در زندگی می شه.

پس نمیشه گفت یک شوهر دروغگو نسبت به احساسات همسرش بی اعتناست. درحقیقت ممکنه اون به دلیل بعضی رفتارهای همسرش به یک فرد دروغگو تبدیل شده باشه.

اینطوری دروغ گفتن واسه همسران راهی می شه واسه حفظ شخصیت، ایجاد آرامش و دوستی در خونواده. مثلا فرد می تونه این جور با خود فکر کنه که من ترجیح می دم درباره کارام دروغ بگم تا اینکه بخوام کاری رو که دوست دارم، کنار بذارم.

بهترین برخورد با همسر دروغگو چیه؟

راه حلتان واسه این مشکل چیه؟

– بهترین راه حل واسه اینکه همسرتان دیگه دروغ نگوید اینه که شرایطی رو در خونه فراهم کنین که اون دیگه مجبور به دروغ گفتن نشه. اگه زن و شوهر بتونن کمی همدیگه رو آزاد بذارن و هر کدوم به دیگری اجازه دهند اون طور زندگی کنه که دوست داره، به مرور تبدیل به دو دوست می شن و دیگه لزومی نداره به همدیگه دروغ بگن. کلا باید گفت هر فرد به فضایی واسه نفس کشیدن نیاز داره و وقتی این فضا فراهم شه، دروغ گفتن متوقف میشه.

وقتی زنی به شوهرش اعتماد کامل داره و مطمئنه که شوهر به اون دروغ نمی گه، رفتار دیگری داره و روبروی مردی هم که احساس کنه همسرش به اون اطمینان و اعتماد داره، از هر کاری که آرامش زندگی رو به هم بزنه، می پرهیزد. تغییر رفتار، زمان بر و سخته و نگاه کارا این تغییر رفتارها هم یه مدت طول میکشه. شما نمی تونین یک شبه همسر دروغگویتان رو تغییر بدین.

بعضی بر این باور هستن که وقتی کسی دروغ می گه نباید به روی اون آورد، به ویژه در زندگی زناشویی. شما با این موضوع موافق هستین؟

– نه، موافق نیستم. به نظرم اگه هیچوقت به روی فرد نیاوریم به اون اجازه داده ایم به رفتارش ادامه بده و ما رو با دروغ گفتن هاش بیشتر بیازارد. من می گم به روی اون بیارین اما مناسب و با رفتاری منطقی و خارج از هر گونه دعوا و خشونت، مثلا در یک فضای مناسب که حال هر دوی تون خوبه به طور غیر مستقیم به اون بگید متوجه دروغش شدین و سعی کنین ماجرا رو هم خیلی طولانی و کشدار نکنین چون اصلا به صلاح نیس.

این اختلافا بیشتر اول زندگی به وجود میاد. اینطوری نیس؟

– اول زندگی قراره دو نفر که در دو خونواده و در فضای مختلف بزرگ شدن زیر یک سقف با همدیگه زندگی کنن و خیلی طبیعیه مشکلاتی به وجود بیاد، مثلا مرد پیش مادرش میره و به همسرش نمی گه، اما یادمون باشه بهتره از همون اول سنگای زندگی مون رو درست و با راستی بچینیم تا آخر راه اون چیزی که با هم ساخته ایم روی سرمان خراب نشه و در این راه هیچی بهتر از راستی نیس.

اگه اعتماد مون رو نسبت به همسرمان از دست دادیم، چه کنیم؟

– اگه اعتمادتان رو از دست دادین و احساس می کنین دیگه نمی تونین با دروغگویی همسرتان کنار بیایید، بهتره دنبال راه حل واسه روبرو شدن با دروغگویی همسرتان باشین. شک نداشته باشین با انتخاب راه حلی مناسب، نه تنها می تونین رفتار درستی داشته باشین، بلکه خواهید دونست چجوری احساستان رو مدیریت و اونا رو بگید. گفت و گو کردن یکی از راه حل هاست. البته لازمه خودتون رو آماده شنیدن هر حقیقتی بکنین.

ممکنه همسرتان مسائلی به شما بگه که غافلگیر شید یا دوست نداشته باشین اونا رو . البته ممکنه بعضی از دلایلی که همسرتان میگه، شما رو قانع کنه. به طور روشن و روشن به اون بگید که حرف هاش رو قبول دارین، اما دوست ندارین حتی به خاطر اون دلایل هم دروغ ولو اینکه به قیمت ناراحتی خیلی شما تموم شه. بهتره در انتهای صحبت تون، خط قرمزها وحدها رو واسه همدیگه مشخص کنین و به همسرتان بگید جایز به دروغ گفتن نیس و شما پس از این اونو واسه دروغ هاش نخواهید بخشید.

داشتن والدین دروغگو چقدر در تربیت یک کودک دروغگو موثر هستش؟

– خیلی زیاد، کودکی که شاهد دروغگویی والدینش نسبت به یکدیگره، نه تنها در آینده این رفتار رو با همسر خود داره. بلکه به سختی هم به بقیه اعتماد می کنن پس والدین نقش مهمی در پرورش یک فرد دروغگو در جامعه دارن.