پایان نامه ارشد درباره سیستم عصبی، مواد غذایی، پرخاشگری، فعالیت فیزیکی

(تبیان)
منابع ید:‌غذاهای دریایی،شیر،آب و نمک یددارا است.
مبحث دوم:ویتامین ها23
ویتامین یعنی ضروری برای زندگی.ویتامین ها قرص های جادویی نیستند اما اجازه دهید چنین بگوییم که واقعا انسان دوست دارد که در مورد ویتامین ها چنین فکر کند. (فاینشتاین،1378،11)
ما ویتامین های زیادی در زنجیره غذایی خود داریم ازجمله ویتامین هایA,K,E,D,B وC .ولی ویتامین هایی که مربوط به خلق و خو هستند و ما به آن ها می پردازیم،ویتامین های گروه ب و ث هستند.
گروه ویتامین های ب و ویتامین ث اضطراب ها و فشارهای روانی را آرام می کنند و کمبود آن ها در برنامه غذایی موجب افسردگی و تحریک پذیری عصبی می شود. (میندل،1375،20)
ویتامین ب به عنوان یک ویتامین کمک کننده و یا تسریع کننده اعمال بدن،برای بسیاری از وظایف بدن است.گروه ویتامین ب به طور کلی قبل از آن که مواد غذایی تبدیل به انرژی شوند برای بدن نهایت ضرورت را دارد و چنانچه این عمل در بدن انجام نگیرد مثلا ویتامین های گروه ب به مقدار کافی خورده نشود مغز به نحو دیگری انرژی مورد نیاز خود را تامین کرده و همین امر باعث پیدایش افسردگی،اغتشاش مغزی و حتی شدیدترین اشکال بیماری مغزی و روحی می شود. (فروزین،1378،33)
ویتامین هامواد غذایی طبیعی هستند که زندگی مدرن روز به روز مارا از آن ها دور می کند.تغذیه مدرن که بر اساس چربی ها،قندهاوآرد های تصفیه شده استوار است کالری های خالی را به همراه دارد که کمبودهای ویتامینی غیر مستقیمی ایجاد می کند.برای جبران این وضعیت و ایجاد تعادل باید به مصرف مواد خام که در آن ها ویتامین ها بر اثر پختن از بین نرفته اند و هم چنین مکمل های ویتامینی طبیعی رو آورد. (بینه،1371،320)
فقدان ویتامین‌ها در تغذیه کودکان باعث بروز سوءرفتار می‌شود.والدینی که تمایل دارند،فرزندان آنها رفتارهای مناسبی داشته باشند باید نسبت به وجود میزان کافی انواع ویتامین ها در ژریم غذایی آنها اطمینان حاصل کنند.به گزارش سرویس بین‌الملل ایسنا محققان دانشگاه کالیفرنیا مشکلات رفتاری مانند اختلالات رفتاری،خرابکاری و امتناع از کار کردن را در2 گروه مختلف کودکان مدرسه‌ای از 6 تا 12ساله مورد مقایسه قرار دادند. یک گروه از کودکان با رژیم غذایی مناسب و حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای بدن تغذیه شده و به گروهی دیگر یک فرمول غذایی بدلی ارائه شد.نتایج این بررسی‌ها نشان داد که پس از 4 ماه کودکانی که،از فرمول بدلی تغذیه می‌کردند باید بیشتر به لحاظ انضباطی کنترل می‌شدند.
کاهش غلظت ویتامین‌ها و مواد معدنی در خون باعث بروز نقص در فعالیت مغز و سوء رفتار در نوجوانی می‌شود.به گفته محققان از آنجا که خشونت‌ها و تخلفات دوران بزرگسالی اغلب در کودکی پایه‌ریزی می‌شود این یافته می‌تواند نتایج مثبت و کارآمدی در پی داشته باشد.به گفته پزشکان انگلیسی،فقر تغذیه‌ای منجر به بروز بزهکاری و ارتکاب به جرم می‌شود.برخی از محققان انگلیسی معتقدند که،رژیم غذایی نادرست و فاقد مواد مغذی لازم برای تامین سلامت بدن، منجر به بزهکاری و ارتکاب به جرم می‌شود. (www.salamat.ir)
دانشگاه آکسفورد تحقیق بحث‌برانگیزی رامنتشر کرد که نشان می‌داد زندانیانی که مکمل‌های ویتامین مصرف می‌کنند و رژیم غذایی متعادل‌تری دریافت می‌کنند در طول مدت زندان،کم‌تر از دیگر زندانیان بی‌نظمی و اخلال ایجاد کرده و دست به انجام کارهای خشونت آمیز می‌زنند. (تبیان)

گفتار اول: ویتامین های ب کمپلکس24
ماده مغذی که از آن با عنوان ویتامین B نام می برند، در واقع شامل چندین ویتامین است که کمپلکس یا مجموعه ویتامین B نامیده می شود. این کمپلکس نقش بسیار مهمی در تنظیم متابولیسم سلول ها در بدن ایفا می کند، از این رو، انرژی لازم برای هر نوع فعالیت فیزیکی را برای ما فراهم می کند.ویتامین‌های گروه ب از جمله ریزمغذی‌هایی هستند که می‌توانند در خلق و خو و کسب انرژی افراد تاثیر مثبت و مستقیم داشته و رضایت خاطر، نشاط زندگی و قدرت مبارزه با مشکلات را در انسان افزایش دهند.
ویتامین های گروه Bویتامین خوش‌خلقی و مهربانی اند. این ویتامین ها دارای خواصی اند که روی عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد.در واقع بیش‌ترین تأثیر این ویتامین ها روی ناقل‌های عصبی یعنی همان دوپامین و سروتونین است.این دو ناقل عصبی تأثیر زیادی روی خلق و خوی همه‌ی ما دارند.
در این گفتار می خواهیم نقش هر یک از این ویتامین ها را بررسی و با عملکرد آن آشنا شویم،چرا که ویتامین های ب کمپلکس به عنوان موثرترین ماده ی مغذی برای خوش خلقی و خوش رفتاری شناخته شده اند و کمبود آن سبب کج خلقی و ناهنجاری های رفتاری خواهد شد.

1. ویتامین ب125 :
برای نگهداری سیستم عصبی بدن ضروری است.انرژی مورد نیاز برای سیستم اعصاب مرکزی از گلوکز تامین می شود.در مواقعی که دریافت تیامین ناکافی است انرژی مورد نیاز این سیستم تامین نمی شود و اعصاب قادر به انجام کار خود نیستند.اگر کمبود تیامین ادامه یابد آسیب بافت عصبی موجب احساس آسیب رساندن به خود و دیگران ودر نهایت رعشه می گردد. (ویلیامز،1383،153)
عوامل از بین برنده ویتامین ب1:قهوه،چای،کولا،شکلات و الکل. (میندل،1372،60)
بیماران الکلی مبتلا به کمبود تیامین ممکن است دچار مشکلات سیستم عصبی،اختلال ذهنی،افسانه پردازی و هم چنین از دست دادن حافظه شوند. (محمد یها،1382،147)
علائم کمبود ویتامین ب1:تداخل د
ر عملکرد عصبی،افسردگی،بداخلاقی،اغتشاشات روحی،توهمات ذهنی،پرخاشگری،تغییرات شخصیتی،کاهش تمرکز و حافظه،کج خلقی،اضطراب،و حتی گاهی میل به خود کشی ظاهر می شود. (اصفهانی،1375،60)
ویتامین ب1به دلیل اثرات آن روی سیستم اعصاب و طرز تلقی روانی به عنوان یک ویتامین روحیه26 شناخته شده است. (میندل،1375،59)
کمبود میزان تیامین با بخشی از فعالیت های مغزی ارتباط داشته و به همین خاطر به عنوان ویتامین اعصاب شناخته شده است. (کارپر،1379،391)
ویتامین ب1 به علت اثر سود بخشی درسیستم عصبی ویتامین فکر نامیده می شود.ویتامین ب1 هم چنین به علت تاثیر مستقیمی که بر واکنش های روانی دارد آن را ویتامین اخلاق می نامند. (اوبرین،1373،22)
منابع تیامین:حبوبات،گوشت،مرغ،ماهی،تخم مرغ،کنجد،سویا،آجیل،غلات،بادام و گردو. (تبیان)

2 . ویتامین ب2 27 :
کمبود مواد ضروری در بدن از قبیل ریبو فلاوین واکنش های غیر طبیعی و ناراحت کننده ای را در افراد به وجود می آورد.هریک از این مواد برای تولید انرژی بافت ها ی مغز و سلسله اعصاب نهایت ضرورت را دارد.در نهایت کمبود این مواد،افراد را دچار ناراحتی های روانی کرده و اختلالاتی درآن ها مانند افسردگی، اضطراب،عصبانیت،استرس،پرخاشگری،تغییر شخصیت وازدست دادن کنترل اعصاب به وجود می آورد.در زمان فشارهای روانی،بدن نیاز بیشتری به این ویتامین دارد. (واتسن،1371،38)
منابع ریبوفلاوین:لبنیات،جگر،گوشت،سبزی جات،تخم مرغ،سبوس گندم،اسفناج. (ویکی پدیا)

3. ویتامین ب3 28 :
از علائم کمبود نیاسین عبارت است از اختلال های گوناگون در سیستم عصبی.اگر کمبود نیاسین ادامه یابد موجب آسیب سیستم عصبی مرکزی همراه با ناراحتی عصبی می شود. (ویلیامز،1383،161)
نیاسین ماده ای است که عمل طبیعی مغزو اعصاب تا حد زیادی مدیون آن است.عدم تکافوی این ماده حیاتی در مغز که از نرسیدن بعضی از مواد لازم و یا خوردن بیش از اندازه موادی از قبیل آنتی ویتامین ها ناشی می گردد واکنش غیر عادی روانی و هیجانات عصبی و عاطفی به وجود می آورد. (واتسن،1371،28)
کمبود نیاسین به سروتونین و تیریپتوفان ارتباط پیدا می کند.وقتی بدن به مقدار کافی به نیاسین دسترسی ندارد هرمقدار تیریپتوفانی را که در اختیار داشته باشد برای رفع نیاز خود، به نیاسین تبدیل می کند که خود این عمل باعث کمبود سروتونین دربدن شده و همان طوری که قبلا گفته شد کمی سروتونین در بدن خود باعث عدم تعادل حالات روحی می شود. (فروزین،1378،39)
علائم و نشانه های کمبود نیاسین:اضطراب،کاهش حافظه،بی ثباتی عاطفی،اغتشاش شعور،توهم،رفتار پارانوئیدی (کژپنداری)(دیگران را دشمن خود پنداشتن)زوال عقل،آگاه نبودن به زمان و مکان،اختلال آگاهی و توجه،اختلالات روانی و جنون،آشفتگی های روحی وافسردگی شدید است. (زیمرمن،1386،12)
کمبود نیاسین می تواند سبب تغییرات منفی شخصیت شود به همین دلیل است که نیاسین را ویتامین شخصیت می خوانند. (میندل،1372،99)
در دهههای اخیر پژوهشهای متعددی درباره نقش کمبود ویتامینها و مواد معدنی در ارتکاب جرم انجام شده است.هیپ چن کمبود ویتامین ب3 را یکی از علل اصلی فزونکنشی در کودکان و نوجوانان میداند و بر این باورست که خطر بروز بزهکاری آتی در کودکان فزونکنش،به مراتب بیشتر از کودکان دیگر است. (میندل،1375،106)
منابع نیاسین:گوشت،شیر،تخم مرغ،مغزها،غلات،پنیر،بادام زمینی،کنجد،حبوبات،مرغ،ماهی،جو. (تبیان)

4. ویتامین ب5 :
دانشمندان به تازگی به نتایج بسیار جالب و مهمی درباره ی برخی از ویتامین ها و تاثیر آن بر روی شخصیت و رفتار افراد رسیده اند.یکی از این ویتامین ها ویتامینی به نام اسیدپانتوتونیک است.کلمه پانتوتونیک از زبان یونانی قدیم گرفته شده است و معنی آن همه جا و همه چیز است و به اصطلاحی دیگر،معنی آن همه کاره است و وجه تسمیه آن نیز بدان علت است که این ماده که از خانواده ویتامین ب است،نقش بسیار حساس و همه جانبه ای را در تبدیل مواد غذایی به انرژی داشته و کمبود آن در مغز موجب اخلال در امور عادی آن شده و باعث تغییر حالت و رفتار انسان می گردد. (واتسن،1371،82)
ب5 به عنوان ویتامین ضد استرس شناخته شده است،زیراعملکردغده آدرنال را بهبود می‌بخشد.غده آدرنال عضوی است که بدن رادرمقابل استرس‌حمایت می‌کند.کمبودب5 باعث افسردگی،اضطراب،اختلال شخصیت،افزایش سطح کلسترول بدخون وکاهش سطح پتاسیم می شود. (تبیان)
از دشمنان این ویتامین الکل و قهوه است. (میندل،1375،66)
منابع پانتوتنیک اسید:تخم مرغ،گوشت،ماهی،دل و جیگروقلوه،مرغ،بوقلمون،شیر،بادام زمینی،لوبیا،سویا، پنیر،نخودفرنگی،غلات،ذرت،گل کلم،بروکلی،گوجه فرنگی،سیب زمینی،عدس و جوانه گندم می باشند. (تبیان)

5. ویتامین ب6 29:
در کشور آمریکا یک مرکز تحقیقاتی بسیار پیشرفته راجع به مطالعه درباره ی بیماری افسردگی،وجود داردکه هر ساله میلیون ها دلار خرج تحقیق و تفحص درباره ی این بیماری می کند.همان طوری که قبلا گفتیم این روزها بیماری دپرسیون بیداد می کند و ده ها میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری دچارند و در بعضی از آن ها آن قدر بیماری شدید است که تمام علائق خود را نسبت به افراد خانواده،محیط زندگی،آینده و حتی خودشان از دست می دهندو بالاخره همه ساله درسراسر جهان گروه بسیاری از آن ها دست به خود کشی می زنند و یا با انجام کارهای خطرناک مثل ایجاد آتش سوزی،خرابکاری وایج
اد اغتشاش خسارات زیادی به بار می آورند این مرکز تحقیقات،با مطالعات و تحقیقات زیاد به این نتیجه رسیده است که کمبود ویتامین ب 6 در بدن باعث پیدایش بیماری دپرسیون یا افسردگی می شود.این دانشمندان اعتقاد دارند که ویتامین ب 6 که معمولا همراه غذا وارد بدن می شود باماده ای به نام سروتونین که درمغز به مقدار زیادی به شکل خاصی وجود دارد،رابطه دارد.وقتی مقدار سروتونین در مغز کاهش یابد افسردگی یا دپرسیون در انسان ایجاد می شود.البته خود مغز سروتونین رااز ماده ای به نام تیریپتوفان می سازد که خود یک اسید آمینه است و در بسیاری از مواد پروتئینی یافت می شود ولی برای آنکه بدن بتواند این تیریپتوفان را از لابه لا ی غذاهای پروتئینی جذب کند وجود ویتامین ب 6 برایش نهایت ضرورت را دارد.بدین ترتیب شما برای فرار از افسرده شدن باید غذاهایی بخورید که دارای ویتامین ب6 فراوان باشد. (فروزین،1378،34)
ویتامین ب 6 را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *