کنوانسیون های بین المللی

کنوانسیون های بین المللی

کنوانسیون های بین المللی

۸- کنوانسیون حقوق کودک سال ۱۹۸۹
۹- منشور اجتماعی اروپایی سال ۱۹۹۰
۱۰- اعلامیه اسلامی حقوق بشر سال ۱۹۹۰
۱۱- قانون حذف انواع خشونت علیه زنان سال ١٩٩٣
۱۲- بیانیه علیه نژاد پرستی، تبعیض نژادی٢٠٠١ سال
۱۳- بیانیه در رابطه با بیم حمله از بیگانگان و مسائل تحمل ناپذیر سال ٢٠٠١
۱۴- قطعنامه ۴٣/١٧٣ مجمع عمومی سازمان ملل متحد مصوب سال ١٩٨٨ برای حمایت همه افراد در هرگونه بازداشت یا زندان
۱۵- بیانیه حقوق افراد متعلق به اقلیتهای ملی نژادی مذهبی و زبانی مورخ ۱۸ دسامبر ۱۹۹۲
۱۶- قانون حمایت از اقلیت های قومی و فرهنگی در سال ١٩٩٣
۱۷- پروتکل اختیاری کنوانسیون حذف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان مصوب ۱۹۹۹
از جمله گامهایی است که در این زمینه و در بیانیه های حقوقی مختلفی متبلور شده است .
بند ششم – نهادهای جهانی حقوق بشر
مقصود از نهادهای جهانی حقوق بشر،ارگانیزم های دائم و غیر دائم بین الدولی هستند که وظیفه اعتلا و ارتقای حقوق بشر (از طریق تهیه و تنظیم قطعنامه ها ،بیانیه ها و عهدنامه ها )، مراقبت ونظارت بر اجرای مقررات حقوق بین الملل بشر و رسیدگی به موارد نقض آن حقوق را در سطح جهانی بر عهده دارند.مهمترین نهاد های حقوق بشر عبارتند از:
1- کمیسیون حقوق بشر2- کمیساریای عالی حقوق بشر3- مرکز حقوق بشر 4-کمیته حقوق بشر 5-کمیته حقوق اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی 6-کمیسیون مقام زن 7-کمیته رفع تبعیض نسبت به زنان 8-کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان 9- کمیته رفع تبعیض نژادی
علاوه بر نهاد های جهانی، سازمانهای منطقه ای بین الدول اقدامات کما بیش گسترده ای داشته اند. مخصوصا سازمانهای حقوق بشری مانند کمیسون حقوق بشر اروپایی و آمریکای ، سازمان وحدت آفریقا و سازمان کنفرانس اسلامی نقش مهمی را ایفا می کنند.

فصل دوم
کمیسیون حقوق بشر
در پاسخ به جنایات ارتکابی در طول جنگ جهانی دوم، بنیانگذاران سازمان ملل متحد تصمیم گرفتند که احترام به حقوق بشر را یکی از اهداف سازمان جهانی جدید قرار دهند.در این راستا یکی از خصوصیات بارز منشور ملل متحد که آن را از میثاق جامعه ملل ممتاز می‏سازد، توجه به حقوق بشر و آزادیهای اساسی است. سازمان ملل متحد، سهمی عمده در بهبود و حمایت از حقوق بشر داشته و دستاوردهایش در این زمینه بلاتردید است. در این زمینه، ابتدا باید گفت، عمده تلاش سازمان ملل و نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر، جلب و همکاری دولتهای عضو به رعایت موازین حقوق بشر وبرقراری تفاهم با آنهاست و نه توسل به زور و فشار وقوه قهریه، زیرا سازمان ملل از جمع دولتها تشکیل شده و قدرت اجرایی آن نیز با دولتهای عضواست که هر کدام مستقل بوده و مداخله قدرت خارجی را در اعمال حاکمیت خود را نمی پذیرند. به منظور نظارت بر اجرای هریک از میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر در کشورهای عضو، مکانیزم های مختلفی در سازمان ملل برای این منظور تشکیل شده است که کمیسیون حقوق بشر یکی از مهمترین این مکانیزم ها می باشد.
بند اول-تاسیس کمیسیون حقوق بشر
سه نهاد اصلی که در سازمان ملل متحد مسئولیت حفظ و ارتقاء حقوق بشر را بر عهده داشته عبارتنداز: شورای امنیت، مجمع عمومی و کمیسیون حقوق بشر. مسئولیت شورای امنیت در این خصوص به امور حقوق بشر که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره‏ میاندازد محدود میگردد. مجمع عمومی نیز تا کنون تعدادی قطعنامه و بیانیه تصویب نموده و بحث‏های‏ زیادی در رابطه با نقض جدی حقوق بشر انجام داده است. از نهادهای ملل متحد که پیش از این‏ مسئولیت مستقیم حقوق بشر را بر عهده داشته«کمیسیون حقوق بشر» بوده که در سال 1946 به موجب‏ ماده 68 منشور توسط شورای اقتصادی و اجتماعی تاسیس شد ولی میزان موفقیت این کمیسیون تخصصی‏ همواره مورد بحث حقوقدانان و سیاستمداران بوده تا آنکه نهایتا پس از 60 سال از تاریخ تأسیس آن»در 15 مارس 2006 مجمع عمومی طی قطعنامه‏ای«شورای حقوق بشر»را جایگزین این کمیسیون نمود.
ارگان های حقوق بشری از نظر نوع کارکرد به دو دسته تقسیم می شوند.
الف-ارگان های ایجاد شده بر اساس منشور سازمان ملل متحد
ب-نهاد هایی که بر اساس میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر موجودیت یافته اند. یکی از نهاد های رسیدگی کننده به مسائل حقوق بشر،که از جمله وظایفش ،توصیه و صدور قطعنامه و انجام مقدمات برای این منظور است، شورای اقتصادی و اجتماعی می باشد. این شورا طیق ماده 68 منشور کمیسیون ها و گروه های کاری متعدد را در زمینه رسیدگی به مسائل حقوق بشر ایجاد نموده است.
کمیسیون حقوق بشر در شانزدهم فوریه 1946 طی قطعنامه(l)5 [1] شورای اقتصادی و اجتماعی تأسیس شد و در پی آن، کمیسیون فرعی جلوگیری از تبعیض و حمایت از اقلیتها با تصویب قطعنامه (ll)9 [2] شروع به کار کرد که البته از سال 1999 کمیسیون فرعی فوق به کمیسیون فرعی ترویج و حمایت از حقوق بشر تغییر نام داد. کمیسیون حقوق بشر، مهمترین نهاد مبتنی بر منشور است که به گفته مری رابینسون، کمیسر سابق ملل متحد، بنای اصلی کار ملل متحد در زمینه حقوق بشر است و مهمترین رکن بین الدولی تصمیم گیری در این زمینه است. اجلاس های شش هفته‏ای سالانه کمیسیون سابق در ژنو، یک گردهمایی منحصر به فرد جهانی جهت طرح مباحث و روشن ساختن اتهامات مربوط به نقض اشکال مختلف حقوق بشر بود .در حالی که در تحلیل عملکرد کمیسیون باید بستر سیاسی بین‏المللی را در نظر داشت، از ابتدای تشکیل کمیسیون، مباحثی پیرامون حیطه وظایف آن وجود داشت.

 

مدیر

داغ ترین ها

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~