پایان نامه : تاثیر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر رابطه‌ همسران

پایان نامه فعالیت در شبکه های اجتماعی اینترنتی و رابطه ی آن با روابط متقابل همسران

دانلود متن کامل پایان نامه ارشد :

یکی از مشخصه های اصلی عصر اطلاعات، استفاده از بزرگ راه های اطلاعاتی است که از اینترنت به عنوان مهم ترین آن ها یاد می شود. در اینترنت این امکان برای انسان ها فراهم می شود تا بتوانند با وجود حضور فیزیکی در مکان های متفاوت، با طور همزمان با هم دیگر تعامل برقرار کنند. افراد از این طریق با انسان های دیگر در سراسر جهان مرتبط می شوند. از اینترنت به عنوان جدیدترین رسانه ی جمعی یاد می شود. این رسانه در ارتباطات انسانی، شیوه های جدیدی خلق کرده است.

نیاز انسان ها به برقراری ارتباط از یک سو، و مدرن شدن جوامع و به دنبال آن کم شدن ارتباطات چهره به چهره از سوی دیگر، موجب شده است که افراد به اجتماعات مجازی روی آورند تا از این طریق به برقراری ارتباط با هم بپردازند. شکل تعاملات در دنیای مجازی با شکل این تعاملات در جهان حقیقی متفاوت است، ولی ماهیتا افراد هم در شبکه های اجتماعی حقیقی و هم در شبکه های اجتماعی مجازی به دنبال تامین نیازشان برای برقراری روابط اجتماعی هستند. همین روابط، سنگ بنای جامعه را تشکیل می دهد. انسان ها با حضور در اینترنت به انزوا روی نمی آورند بلکه فقط شکل ارتباطات آن ها از قالب سنتی (چهره به چهره) به قالبی مدرن (مجازی) تبدیل می شود.

در دنیای مجازی ابزارهای متفاوتی با هدف ایجاد و حفظ پیوندها و رابطه ها وجود دارد. از این میان می توان به چت روم ها، ایمیل، قابلیت گفت وگو در سایت های مختلف، گپ دیداری، شنیداری، نوشتاری و مهم تر از همه، شبکه های اجتماعی که در پژوهش حاضر مورد توجه قرار گرفته است، اشاره کرد.

شبکه های مجازی به این دلیل دارای اهمیت هستند که تمامی کارکردهای ارتباطی دنیای مجازی را در خود جا داده اند؛ ولی هدف از تشکیل هر شبکه ی اجتماعی با شبکه ی دیگر متفاوت است. بعضی از این شبکه ها دنبال مرتبط کردن متخصصان هر رشته با یکدیگر هستند و به این افراد امکان می دهند که به مبادله ی اطلاعات علمی با هم بپردازند. برخی دیگر، به دنبال ایجاد فرصت های شغلی برای افراد هستند و این مهم، از طریق مرتبط کردن افراد با هم میسر می شود. خلاصه ی کلام اینکه هدف ایجاد هر شبکه با شبکه ی دیگر متفاوت است، اما آنچه که مهم است این است که وجه اشتراک تمام این شبکه ها، مرتبط کردن افراد با هم دیگر است. افراد با عضو شدن در شبکه های اجتماعی می توانند با آشنایان و غریبه ها ارتباط برقرار کنند. کاربران امکان برقراری ارتباط با افراد گوناگون را پیدا می کنند.

با همه گیر شدن عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی، این نگرانی وجود دارد که شبکه های اجتماعی موجب شوند کاربران به همان ارتباطات مجازی اکتفا کنند و به مرور از ارتباطات فضای واقعی دور شوند و روابط آن ها با افراد نزدیک شان، از جمله خانواده، تحت تاثیر روابط مجازی شان قرار بگیرد. توجه به پیامدهای منفی عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی مجازی بر روابط همسران، و رابطه ی بین این فعالیت و روابط متقابل همسران، دست مایه ی اصلی تحقیق حاضر است.

1-2- بیان مسئله

تشکیل خانواده با ایجاد رابطه و پیوند بین دو جنس مخالف آغاز شده و عمدتا به تولید مثل می انجامد. سلامت خانواده و کمال آن، بستگی مستقیم به چگونگی روابط بین زن و شوهر دارد. ارتباط زناشویی را فرایندی است که در آن زن و شوهر به صورت کلامی و غیرکلامی  مثل گوش دادن، حالات چهره، و ژست های مختلف با همدیگر به تبادل احساسات و افکار می پردازند (فاتحی زاده، احمدی، 1384: 111). خانواده پناهگاه انسان اجتماعی است و مامنی است که به دلخواه برگزیده می شود تا جایی برای آرامش باشد. وجوه منفی پدیدآمده از درون این نهاد، آثار مخرب زیادی دارد و ناهنجاری های اجتماعی بسیاری را ایجاد می کند. با وجود این متاسفانه نرخ از هم پاشیدگی خانواده ها افزایش بیش از انتظاری داشته است. شواهد موجود گویای این حقیقت است که همسران در عصر حاضر در برقراری ارتباط و داشتن زندگی زناشویی رضایت مند با مشکلات و ناهماهنگی های متعددی روبه رو هستند. احساس امنیت، آرامش و روابط صمیمانه به سستی گراییده است و کانون خانواده دستخوش فرآیندهای ناخوشایند شده است (برنشتاین، برنشتاین، 1382: 23). محققان بر این باورند وقتی کارکردهای خانواده از قبیل کارکردهای زیستی، اجتماعی، شناختی و عاطفی، یکی پس از دیگری آسیب ببیند، اعضای آن به تدریج احساس رضایت مندی خود را از دست می دهند. کاهش تدریجی رضایت مندی اعضای خانواده، ابتدا موجب گسست روانی و عاطفی و سپس اجتماعی و در نهایت منجر به واقعه ی حقوقی ای می شود که طلاق نام دارد.

در دوره ی حاضر، عوامل متعددی باعث سردی روابط زن و شوهر و پایین آمدن کیفیت زندگی زناشویی آن ها می شود. پژوهش حاضر در تلاش است به مسئله ی «فعالیت در شبکه های اجتماعی مجازی» به عنوان یکی از عواملی که می تواند بر روی روابط همسران تاثیرگذار باشد، بپردازد.

گزارش ها نشان می دهد که روابط اینترنتی می تواند به اعتماد میان همسران آسیب جدی وارد کرده و موجب اختلافات زناشویی شود (کوپر، 1997: 13). بنا به گفته ی زوج هایی که به خاطر مشکل چنین روابطی به درمان گران و مشاوران مراجعه کرده اند، این نوع روابط نیز همانند روابط عاشقانه و صمیمانه در دنیای واقعی، برای آن ها مهم و قابل توجه بوده است (آندروود، 2005: 7).

کامل ترین نوع روابط اینترنتی در شبکه های اجتماعی صورت می پذیرد. شبکه های اجتماعی نسل جدیدی از پایگاه هایی هستند که این روزها در کانون توجه کاربران شبکه های جهانی اینترنت قرار گرفته اند. هرکدام از این پایگاه ها، دسته ای از کاربران اینترنتی با ویژگی هایی خاص را گرد هم می آورند. شبکه های اجتماعی را گونه ای از رسانه های اجتماعی می دانند که امکان دستیابی به شکل جدیدی از برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری محتوا در اینترنت را فراهم آورده اند (سلیمانی پور، 1389: 14).

شبکه های اجتماعی به افراد این امکان را می دهند تا یک پروفایل (صفحه) عمومی یا نیمه عمومی در اختیار داشته باشند تا از این طریق یکی از اعضای سایت باشند. افراد به مرور شروع به یافتن دوست می کنند تا از این طریق با آن ها ارتباط برقرار کنند و اطلاعات خود را با آنها به اشتراک بگذارند (الیسون و بوید، 2008: 211)

پایان نامه فعالیت در شبکه های اجتماعی اینترنتی و رابطه ی آن با روابط متقابل همسران